pochod_v_parku

Nejnovější články na ZUŠ Mariánské Lázně

Počátky výuky v naší škole

zalozeni skolyZUŠ F. Chopina slaví v letošním roce 90. narozeniny. Hudební výuka v různých podobách provázela Mariánské Lázně zhruba od poloviny 19. stol. Původně souvisela s hudebním vyžitím lázeňských hostí i obživou hudebníků, kteří v Mariánských Lázních v orchestru, ve škole a na kůru působili. Soukromá výuka byla nabízena formou individuálních inzerátů. Později se výuka hudby mohla mimo lázeňskou sezónu týkat i mariánskolázeňských obyvatel. Od r. 1885 bylo možné se přihlásit ke studiu klavíru, houslí, zpěvu a hudební teorie na soukromém hudebním institutu C.Tichera. První státní hudební škola je doložena v r. 1926, vyučování začalo 1. 9. 1926 v budově české školy (dnes ZŠ Jih v Komenského ulici).
90tiny bude ZUŠ připomínat po celý školní rok. První vlaštovkou byla výstavka v Městském divadle, která dokumentuje historii školy od počátků až po současnost. Tato výstava je koncipována
jako putovní, takže si ji budete moci prohlédnout na všech našich větších akcích. V současné době se připravuje instalace 2., rozměrnější výstavy. Ta bude umístěna v přímo v prostorách ZUŠ a slavnostně ji otevřeme ve čtvrtek 20. 10. v 17 hod. Srdečně zveme!

Na obrázku: Oznámení počátku výuky v místním tisku (ze sbírek Městského muzea)