Canzona

 

 

 

 

Soubory ZUŠ Fryderyka Chopina

Rok vzniku

Počet členů

Učitel
Akordeonový soubor 

2012 

14 

Olga Vohnoutová, Jiří Jílek
 

 

 

 
Dechový orchestr mladých+TO

1969

69

V.Nováček/Mgr.J.Zíma/E.Sudová, B.Mikysková, N.Výborná,J.Koreis, Mgr. Petra Koreisová
Flétnový soubor

2002

10

Mgr.Lenka Čechová

Folklórní soubor Rozmarýnek

1991

30

M.Hurtík/Mgr.P.Čech /J.Keďuličová/S.Országh/Barbara Mikysková Ph.D., Lenka Gaierová, Evžen Bočkor
Junior Dixieland 1999

11

Bedrich Smrčka/Jakub Douda
Pěvecký sbor Canzona

2009

30

Dipl. Mus. Olimpiu Cretan/Mgr. Lenka Čechová
Kytarový soubor

1962

5

E.Mikešová/Tim Honzírek
Klarinetové trio

2015

3

Mgr. Petr Čech
Smyčcový komorní soubor

1975

10

Jan Gall/Mgr.Eva Smrčková

Jazzové kombo

2002

5

Milan Hurtík/ Petr Petřík/ Václav Eichler/ Jakub Douda/Tomáš Stich
     

Pěvecký sbor Slavíčci  

2012  

 15 

Dipl. Mus. Olimpiu Cretan, Bc. Olga Mojžíšová
       

 

 

IMG 7139Pódium ve zcela zaplněném Městském divadle patřilo v sobotu odpoledne 28. března Dechovému orchestru mladých a mažoretkám. Konal se tradiční jarní koncert. Scénář koncertu vymysleli sami členové souboru. Celý koncert byl moderovám jako fotbalový zápas a průvodci koncertem Adéla Sedláčková a Miroslav Kiprý (jinak členové Dom) scénář průvodního slova dokonale využili ve prospěch programu. Ná pódiu nechyběl ani ukazatel skóre utkání, které se v průběhu odpoledne měnilo.V rámci koncertu se představili také sólisté – ve skladbě Václava Vačkáře Tři bratři hráli sólo Lenka Hůrková na klarinet, Klára Dedková na trubku a Vojtěch Pták na pozoun. Druhá polovina koncertu patřila kromě hudebníků také mažoretkám. Jejich nová vedoucí Mgr. Petra Koreisová dala v rámci koncertu příležitost také nastupující generaci mažoretek, což přispělo k pestrosti programu. V rámci druhé poloviny koncertu byli publiku představeni úspěšní žáci školy, posluchači si vyslechli informace ke slavnostnímu otevření nové budovy a pak už se program koncertu rozeběhl do finále. Na celém sobotním programu byla znát pečlivá příprava účinkujících a zejména vedoucích souboru. Proto patří dirigentovi Dom a vedoucí mažoretek Josefu a Petře Koreisovým za sobotní výkon jejich souborů poděkování. -fotogalerie-

V sobotu 19. března se v Městském divadle konal tradiční Jarní koncert DOM a mažoretek. Zcela zaplněnému divadlu se orchestr představil pod vedením Josefa Koreise.  V první polovině koncertu se představili také sólistéIMG 0264 - trumpetisté Alexandr Tomi, Oldřich Vlasák a Michael Mašlonka. V další skladbě  potom klarinetisté Vojtěch Novotný, Tadeáš Šorejs, Lenka Hůrková, Martin Panoš, Adéla Tamoková a Stanislav Knaizl. Je tradicí , že žáci školy tento koncert nejen moderují, ale připravují také průvodní slovo. Tentokrát se o průvodní slovo postarali a publikum výborně bavili Denisa Doffková a Michael Pecher. O přípravu mažoretek i o choreografii jejich vystoupení se postarala jejich vedoucí Petra Koreisová. Posluchači měli také možnost na podiu přivítat bývalého dlouholetého kapelníka orchestru Jaroslava Zímu. -fotogalerie-

 

IMG 6492Soubor zobcových fléten vede již několik let pan Karel Hovorka.
Žáci ZUŠ v  souboru hrají na sopránovou, altovou, tenorovou a basovou flétnu.
Repertoár souboru tvoří pestrou mozaiku, ve které jsou zahrnuta díla moderních skladatelů, ale i skladby renesančních autorů.
Tento repertoár soubor prezentuje na vernisážích výstav, akcích ZUŠ (například představení „Děti dětem“, „Kolonáda plná hudby, zpěvu a tance“) nebo adventních a vánočních koncertech.

Podkategorie

kvarteto_akordeon.jpgAkordeonové kvarteto pod vedením  Olgy Vohnoutové působí na ZUŠ Fryderyka Chopina již
od roku 1990. Za dobu své existence získal soubor nesčetná ocenění v okresních, krajských, ale i celostátních soutěžích ZUŠ. V současné době hraje ve složení: Karolína Chvalová, Barbora Vokatá,
Denis Jůzek, Lukáš Kožuch. Kvarteto má ve svém repertoáru  jak skladby populárního
charakteru, tak i skladby z oboru vážné hudby, např. transkripce J. S. Bacha nebo skladby
od Jana Rady.

Velký akordeonový orchestr Základní umělecké školy Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních založil v roce 1962 pan Alexandr Smutný.  V roce 2010 nastoupil jako učitel hry na akordeon pan Jiří Jílek, aby pokračoval v IMG 6635tradici akordeonové souborové hry. Po odchodu pana Alexandra Smutného na zasloužený odpočinek vznikl v září 2012 nový Akordeonový soubor Accord, který vede pan Jiří Jílek společně s paní Olgou Vohnoutovou. Akordeonový soubor vystoupil poprvé 19. prosince 2012 v Domově pro seniory v Mariánských Lázních. Vystoupení Accordu jsou od té doby součástí pravidelných vystoupení na akcích ZUŠ Fryderyka Chopina. Accord často vystupuje s dětským pěveckým sborem Slavíčci.

 

 

 

 

IMG 7598Soubor příčných fléten je složený z žáků flétnové třídy Mgr. Lenky Čechové. Byl založen v roce 2002. Obsazení souboru je variabilní. Flétnistky každoročně koncertují v Mariánských Lázních i okolí, vystupují pro seniory a rodiče a podílejí se také na prestižních akcích i celoškolských projektech ZUŠ Fryderyka Chopina. Flétnový soubor pravidelně získává ocenění v krajských kolech soutěže ZUŠ a flétnové trio reprezentovalo naši školu i v kole ústředním. Repertoár flétnového souboru tvoří transkripce i původní skladby komponované od doby renesanční až  po současnost.

 

IMG 5911Saxofonový soubor ZUŠ F.Chopina vznikl v září 2006 a je složený ze starších žáků ZUŠ, kteří studují hru na saxofon. Jeho zakladatelem a vedoucím je dlouholetý učitel ZUŠ a člen ZSO Milan Hurtík. Základní obsazení je: dva altsaxofony, dva tenorsaxofony a barytonsaxofon, toto obsazení však lze podle aktuální situace měnit (např.v současně době nahrazuje jeden chybějící tenor třetí altsaxofon). Soubor se zaměřuje na interpretaci klasického jazzu a swingu a studenti tak mají možnost seznámit se blíže i s jiným druhem hudby, než je ta „vážná“. Přestože existuje tento soubor poměrně krátkou dobu, má již za sebou řadu vystoupení, na kterých úspěšně reprezentoval ZUŠ Mariánské Lázně (např.v loňském školním roce byl zařazen do cyklu „Děti dětem“, který se konal v Městském divadle, v létě 2007 hrál soubor v klubu Na Rampě v rámci jazzového večera aj.). Dosud největším úspěchem tohoto souboru bylo v březnu 2008 vystoupení na koncertě Západočeského symfonického orchestru. V roce 2009 převzal práci se saxofony pan Petr Petřík. Po odchodu Petra Petříka se věnoval saxofonistům Václav Eichler. Na tradici souborové hry navázalo v září založené Jazzové kombo. Tento soubor vystoupil poprvé na vánočních trzích 2012 na kolonádě. Od září 2015 vede Jazzové kombo Jakub Douda.

IMG 7504

V Junior Dixielandu Základní umělecké školy Fryderyka Chopina Mariánské Lázně působí pod vedením pana Bedřicha Smrčky hráči ve věku dvanáct až osmnáct let. Soubor pro svůj nízký věkový průměr patří mezi nejmladší v České republice.
V repertoáru Junior Dixielandu jsou skladby českých jazzových autorů, rané jazzové žánry jako například Ragtime nebo Boogie-Woogie, úpravy skladeb velkých orchestrů (například orchestru Glena Millera) a klasický repertoár dixielandu.
Kromě domácích jazzových festivalů vystupuje Junior Dixieland pravidelně také na jazzových festivalech v zahraničí. V uplynulých letech Junior Dixieland takto koncertoval v Holandsku, Německu, Francii, Polsku, Rakousku, Švýcarsku, v letech 2006, 2010, 2012 byl v Austrálii a v letech 2008 a 2014 se účastnil festivalů ve Spojených státech amerických.

Nahrávky  »

 

klarinet trioČlenové klarinetového tria se poprvé sešli v červnu 2015. Od září začal soubor pravidelně zkoušet ve složení Lenka Hůrková a Aděla Tamoková - klarinety a Stanislav Knaizl - basklarinet. Soubor se dosud věnoval zejména hudbě z období klasicizmu. Hned v prvním roce svého působení uspěl na soutěžích, po vítězstvích v okresním a krajském kole získal druhou cenu v národním finále soutěže komorních souborů v Orlové. Kromě soutěží vystupuje Klarinetové trio také na koncertech a vernisážích (vánoční koncert v divadle, kolonáda plná hudby atd.)  členové souboru jsou ze třídy Petra Čecha, pod jeho vedením se také věnují hře v triu. 


IMG 7530Komorní smyčcový soubor byl založen v roce 1975 panem Janem Gallem. Od roku 1999 vede tento soubor Mgr. Eva Smrčková. V souboru účinkují žáci, kteří na ZUŠ studují hru na housle, violu, violoncello nebo kontrabas. Průměrný
věk členů současného souboru je dvanáct let. Soubor pravidelně úspěšně reprezentuje školu na soutěžích a zájezdech. V posledních letech koncertoval Komorní smyčcový soubor například v Holandsku, Německu nebo v Chorvatsku. Repertoár Komorního smyčcového souboru je velmi pestrý. Základním stavebním kamenem repertoáru jsou skladby z období baroka a 20. století. Zastoupena jsou ale všechna slohová období.

Kytarový soubor
IMG 7614Kytarový soubor pana Tima Honzírka byl založen před více než dvaceti lety. Ve svém repertoáru má soubor renesanční a barokní skladby, ale také původní kytarové skladby klasických i současných autorů. Významnou součástí repertoáru jsou španělské a latinskoamerické tance, kde se souborem spoluúčinkují flétny a rytmické nástroje.
Soubor se úspěšně zúčastňuje národních soutěží. V roce 2004 natočil v Plzeňském rozhlase své první CD a o čtyři roky později CD druhé.
Soubor často hraje v Mariánských Lázních, například na vernisážích, ale pravidelně také koncertuje v Německu. V roce 2009 vycestoval do Itálie, kde vystoupil na mezinárodním festivalu v Cervii. V roce 2011, 2012 a 2013 koncertoval na hudebním festivalu v Chorvatsku.

canzona 2016Pěvecký sbor Canzona založil v r. 2009 sbormistr Olimpiu Cretan. Pod jeho vedením se sbor pravidelně představoval
publiku v Mariánských Lázních, několikrát vystoupil se Západočeským symfonickým orchestrem, získal ocenění v
regionálních i národních soutěžích a koncertoval také v zahraničí. V současné době sbor vede Mgr. Lenka Čechová,
korepetitorkou sboru je MgA. Jitka Zábranová.

Historie sboru         Provozní informace

IMG 8081V roce 2012 byl sbormistrem Olimpiu Cretanem založen dětský pěvecký sbor Slavíčci. Členové souboru se rekrutují z nejmladších žáků ZUŠ, kteří zde studují sólový nebo sborový zpěv. Repertoár sboru je uzpůsoben věku dětí. Tvoří jej proto především dětské písně a české lidové písně.
Slavíčci pravidelně vystupují v Mariánských Lázních na akcích ZUŠ (například představení Děti dětem, Kolonáda plná hudby, zpěvu a tance). Mladí zpěváci již ale také vystupovali v jiných městech České republiky, na soutěžní přehlídce „Sokolovské zvonkobraní“ (kde již několikrát získali ocenění), v Karlových Varech a také v Praze. Sbor často vystupuje za doprovodu akordeonového souboru Accord ZUŠ Fryderyka Chopina. Od března 2016 vede pěvěcký sbor Slavíčci Bc. Olga Mojžíšová.

 

IMG 5475V ZUŠ Fryderyka Chopina působí dětský folklórní soubor Rozmarýnek. Soubor byl založen v roce 1991.
V současnosti čítá soubor kolem padesáti členů, žáků základní umělecké školy ve věku od šesti do osmnácti let.
Repertoár souboru je založený na tradičních českých lidových písních a oblíbených melodiích dechových orchestrů. O úpravy skladeb pro Rozmarýnek se zasloužili učitelé školy Mgr. Petr Čech a Dipl. Mus. Olimpiu Cretan. Od roku 2009 je součástí souboru také taneční skupina.
Rozmarýnek vystupuje nejen v domácích Mariánských Lázních a okolních městech, ale také v zahraničí (Švédsko, Německo, Itálie, Francie, Turecko).
V současnosti vede soubor pan Slavomír Országh (od roku 2007), vedoucí pěveckého sboru je od roku 2015 paní Lenka Gaierová, a od roku 2017 je vedoucí taneční skupiny Evžen Bočkor.

 

sambalita_logo 

 

 

Něco z historie
samba1* Instrumentální soubor SAMBALITA vznikl v roce 1993 původně jen pro povinnou výuku souborové hry. Do dnešní doby prodělal několik významných změn, největší v roce 2002.
 
* V současné době soubor využívá nejnovější možnosti elektroakustické hudby.

* Vzhledem ke svému specifickému složení se soubor nemůže zúčastňovat soutěží pořádaných MŠMT a proto účinkuje na různých společenských akcích, koncertech, přehlídkách a festivalech pořádaných pro tyto soubory.

Repertoár

* Je zaměřen hlavně na hudbu Jižní Ameriky a oblast Karibiku samba2

* Soubor hraje také skladby i jiných žánrů

* Jelikož pro toto nástrojové obsazení neexistuje na trhu notový materiál, je celý (včetně audia), vytvářen vedoucím souboru

Nástrojové obsazení

Zobcové flétny: Blažková Jana, Fialková Tereza, Kalodová Kamila, Ležatka Vladimír, Marciánová Lenka, Schimmerová Renata, Štaudová Tereza, Vanišová Klára

Akordeon: Sahánková Jana  Tenorsaxofon: Ležatka Vladimír  Baskytara : Sahánek Vladimír jr.  Keyboard: Sahánek Vladimír