Kytary

Nejnovější články na ZUŠ Mariánské Lázně

Vítězství akordeonového orchestru na mezinárodní soutěži v Irsku

Velký akordeonový orchestr ZUŠ Fryderyka Chopina z Mariánských Lázní se vrátil z velice úspěšného a náročného zájezdu do Irska. Odcestoval v neděli 15.dubna směrem do největšího evropského přístavu Rotterdam v Holandsku. Cesta lodí do anglického přístavu Hull trvala celou noc, po šestihodinovém přejezdu Anglie pokračovalo putováníakordeony_irsko druhou lodí z města Holyhead do irského hlavního  a také přístavního města Dublin. Poslední část cesty autobusem trvala asi hodinu do hostelu New Grange, kde byl orchestr ubytován po celou dobu svého pobytu v Irsku.
Na návštěvu a ke koncertování na několika místech byl náš akordeonový orchestr pozván orchestrem K&S Accordion Orchestra v Oristownu. Součástí programu tohoto zájezdu byla účast v mezinárodní soutěži akordeonových orchestrů a sólistů ve hře na akordeon v irském městě Kells.
Hostitelé připravili pro náš orchestr velice zajímavý a bohatý program. (FOTOGALERIE z Irska)  Jeho součástí

byla celodenní návštěva a prohlídka pamětihodností hlavního města Dublin, úžasný celodenní výlet do Wicklow Mountains, což je pohoří jižně od Dublinu. Zde jsme navštívili ruiny kláštera Glendalough a zastavili jsme se také na pláži Brittas Bay.kostel_irsko
Další den jsme měli obrovské dojmy z prohlídky megalitické hrobky New Grange. Vyvrcholením poznávací části zájezdu byl výlet na typickou irskou farmu v Casey. Zde se naši muzikanti účastnili výuky irských tanců, vyzkoušeli si sami pečení irského chleba, absolvovali cestu traktorem a velikými poli rašelinišť a vyzkoušeli si řadu typických irských her. Společné pohoštění na obrovském mlatu na farmě, jehož součástí byly i naše upečené chleby, bylo úžasné.
Po dobu pobytu orchestr uskutečnil pět koncertů – v překrásném kulturním městě Ratoath, v kostele v Navanu. Výjimečným zážitkem bylo vystoupení pro žáky školy v Oristownu, kde nás žáci i vyučující tamní školy velice srdečně přivítali a předvedli nám také svůj program. Součástí této návštěvy byl také fotbalový zápas mezi hosty a hostiteli. Další koncert se uskutečnil v Melosu pro všechny účastníky této mezinárodní soutěže akordeonistů před vyhlášením výsledků soutěže jednotlivců. Naše město reprezentoval člen našeho orchestru Jan Kubín, který ve své kategorii získal 1. cenu a putovní pohár.
Vyvrcholením koncertní části zájezdu byla účast v soutěži, kde jsme ve své kategorii získali 1. místo a večer jsme kostel_akordeonys obrovským ohlasem u posluchačů absolvovali hodinový samostatný koncert vítězů. Tyto krásné slavnostní chvíle s námi prožíval nejen starosta a ostatní představitelé města Melos, ale také velvyslanec ČR v Irsku, jeho excelence pan Josef Havlas s chotí. Vystoupením a úspěchem našeho orchestru byl nadšený.
Předseda poroty, anglický odborník hry na akordeon pan Neil Varley při předávání ceny kromě jiného řekl: “Toto je fantastický orchestr. Má velice vysokou úroveň, nadšení hráčů je viditelné a ti jej přenášejí i na publikum. Velmi jsem si to vychutnal. Děkuji.“
Poděkování, že se všichni členové tohoto orchestru vrátili v pořádku, náleží především majiteli cestovní kanceláře Kofahl Reisen z Rostocku, který sponzoroval tuto náročnou cestu.