Flétny - divadlo

Nejnovější články na ZUŠ Mariánské Lázně

Junior Dixieland v USA 2014, 4. část

Pittsburgh je hlavním městem zvlněné a lesnaté Pennsylvánie. Snad právě přívětivost této krajiny zapůsobila na přistěhovalce z Čech a Slovenska tak, že zde našliPittsburgh svůj druhý domov. Vedle Chicaga a New Yorku je přímo v Pittsburghu nejpočetnější komunita Slováků. Jejich emigrace dostoupila vrcholu v letech 1890 – 1914, kdy se jich do USA vystěhovalo téměř půl miliónu. Právě zde byla 31. května 1918 podepsána smlouva, tzv. Pittsburkská dohoda (za Čechy T.G. Masarykem), která vyjadřovala přání a podporu vzniku svobodného společného státu Čechů a Slováků po 1. světové válce. Den před tím prošel městem ,, Pochod svobody,, s účastí 20 000 vlastenců.
Krásným městem a okolím nás provedla honorární konzulka Carol Hochman, místní rodačka s českými kořeny. Zaujala nás sportovní tradice města i současné aktivity zdejších sportovních klubů. Na horu Mount Washington jezdí romantická stará lanovka z roku 1877. My tam sice vyjeli naším mikrobusem, ale úctyhodná vyhlídka nás čekala také. Město rozeseté v pestré krajině na soutoku 3 řek, se spoustou mostů a charakteristickými mrakodrapy v centru. Mezi nimi stojí například nejvyšší univerzitní budova v USA (po Lomonosově univerzitě v Moskvě druhá nevyšší na světě). Má 42 poschodí a jmenuje se ,, Cathedral of Learning ,, . Nedalo nám to a využili jsme možnost prohlédnout si jí zblízka. Vypadá skutečně jako ohromná novogotická katedrála a to i uvnitř. Téměř nevěříte, že se nacházíte ve školních chodbách, ve studovně, v knihovně a ne v kostele či v klášterních prostorách. Vyjeli jsme do nejvyššího možného patra na vyhlídku a pátrali po stopách Jana Masaryka - syna T.G.M., který zde působil jako univerzitní profesor. Také jsme si prohlédli historickou ,,Českou učebnu ,, č. 113 s obrazy českých osobností ( sv. Václav, Jan Hus, J.A. Komenský……), s krásnými starými školními lavicemi a folklorní výzdobu. Dodnes slouží výuce i setkávání lidí z českých a slovenských sdružení a spolků.