Kytary

Klavíristé ze ZUŠ reprezentovali v Ústředním kole

19aVe dnech 20.- 23.4. se v Praze konalo Ústřední kolo soutěže ve hře na klavír, poslední a nejvyšší stupeň soutěže ZUŠ, pořádané MŠMT a opakující se (pro jednotlivé nástroje) každé tři roky. Sešlo se zde 147 nejlepších malých klavíristů z celé ČR, vítězů předchozích krajských kol. Většina kategorií byla plně obsazena – tedy 15 soutěžícími, tudíž konkurence byla obrovská. Odborná sedmičlenná porota byla složena především z profesorů konzervatoří a vysokých hudebních škol. ZUŠ F.Chopina Mar.Lázně byla v tomto národním klání zastoupena hned trojnásobně – klavíristy ze třídy p.uč.Marie Skalkové. Už jen samotná účast v národním kole je pro každého žáka (i pedagoga) obrovským úspěchem – a takto to vnímali i naši soutěžící (Klára Skalková, Denisa Pěnkavová a Sebastian Cretan). Celá soutěž byla pro všechny účinkující velkým zážitkem – a to nejen kvůli špičkovému soutěžnímu klavíru zn. Fazioli, který se řadí na vrchol světové nástrojové kvality. Úroveň všech soutěžících byla velmi vysoká a některé výkony by se daly označit za skutečně profesionální. O to více potěší, že mariánskolázeňští se neztratili ani na celostátní 14úrovni. Denisa Pěnkavová získala Čestné uznání II.stupně, Klára Skalková pak Čestné uznání I.stupně a Sebastian Cretan dosáhl dokonce na „medailové“ umístění – obsadil ve své kategorii 3. místo! Našim klavíristům patří obrovská gratulace nejen za jejich výkony, ale i za dlouhodobou zodpovědnou přípravu do jednotlivých kol (tato soutěž začala už v lednu školním kolem), p.uč. Marie Skalková si zaslouží velké uznání za skvělé pedagogické výsledky a všem přejeme mnoho dalších uměleckých úspěchů.