Korejs - průvod

Klarinetové trio

klarinet trioČlenové klarinetového tria se poprvé sešli v červnu 2015. Od září začal soubor pravidelně zkoušet ve složení Lenka Hůrková a Aděla Tamoková - klarinety a Stanislav Knaizl - basklarinet. V září 2018 vystřídal Adélu Tamokovou Tadeáš Šorejs. Soubor se dosud věnoval zejména hudbě z období klasicizmu. Hned v prvním roce svého působení uspěl na soutěžích, po vítězstvích v okresním a krajském kole získal druhou cenu v národním finále soutěže komorních souborů v Orlové. Kromě soutěží vystupuje Klarinetové trio také na koncertech a vernisážích (vánoční koncerty v divadle, kolonáda plná hudby atd.)  členové souboru jsou ze třídy Petra Čecha, pod jeho vedením se také věnují hře v triu.

cf 1sVelkým zážitkem pro nejlepší žáky ZUŠ z pěti krajů České republiky byla spolupráce s Českou filharmonií. Tohoto projektu se letos zúčastnila také ZUŠ Fryderyka Chopina. Do skupiny klarinetů byl vybrán klarinetista Tadeáš Šorejs ze třídy Petra Čecha. Celý projekt začal v tomto školním roce již na podzim výběrem repertoáru: Bedřich Smetana – Vltava, Antonín Dvořák – Vodník a Johannes Brahms – Akademická předehra. První zkouška proběhla 5. ledna 2019. Jednalo se o dělenou zkoušku s prvním klarinetistou ČF Tomášem Kopáčkem. Spolupráce s ním byla inspirativní, velice příjemná a velmi přínosná i pro učitele. Žáci se museli vyrovnat nejen s precizním zvládnutím svých partů, ale u klarinetů také s transpozicemi (notový zápis se čte v jiné tónině). V následujících měsících se v Praze konaly zkoušky nejen dělené, ale také v kompletním obsazení. Celý projekt vyvrcholil společnými dny v červnu. Koncert se pak konal v Rudolfinu 16. června od 19.30 hodin. Dirigent Petr Altrichter společně s filharmoniky přivedl vybrané žáky k vynikajícímu výkonu s dokonalou intonací ve všech nástrojových skupinách. Projektu se zúčastnilo třicet členů České filharmonie a šedesát žáků ze ZUŠ. Rudolfinum bylo zcela zaplněné a koncert byl pro všechny účastníky opravdu nezapomenutelným zážitkem – nadšení nejlepších žáků spolu se špičkovou profesionalitou členů našeho prvního orchestru přineslo své ovoce. Filharmonici i dirigent si za svůj přístup k dětem zaslouží velké ocenění – vstřícnost, porozumění, obětavost, ale také naprostá otevřenost nás provázely celým projektem. Velkou pochvalu za uspořádání akce si vedle České filharmonie zaslouží také Asociace ZUŠ. Snímek nahoře je z koncertu 16. června. Na snímku dole jsou klarinetisté spolu s 1. klarinetistou České filharmonie Tomášem Kopáčkem.cf s

V pondělí 21. ledna patřil hudební sál školy klarinetistům ze třídy Petra Čecha. Na podiu se vystřídalo celkem 8 žáků a dvě klarinetová tria. Třídní přehrávka je vítanou možností setkání všech žáků,IMG 7370 může být také motivací pro ty začínající, kteří mají možnost poslechnout si své starší a daleko zkušenější kolegy. Na přehrávce zazněla hudba pro různě vyspělé hráče, od lidových písní až po klarinetové koncerty od C. M. Webera nebo F. Kramáře. Klarinet má v hudbě nezastupitelné místo. Neobejdou se bez něj symfonické ani dechové orchestry, díky velkému rozsahu, zajímavé zvukové barvě a velké pohyblivosti (je to nástroj s nějvětším tónovým rozsahem ze všech dřev) se výborně uplatňuje v jazzu i v různých dalších hudebních žánrech. Proto je dobře, že je o tento nástroj ze strany žáků trvalý  zájem.

strakonice18Strakonický rodák, klarinetista a profesor klarinetu na Konzervatoři v Českých Budějovicích MgA. Václav Hruška zásadním způsobem ovlivnil nejen řadu svých žáků, ale i kulturní život svého kraje. Tradice koncertů s klarinety žije dodnes, i přes to, že MgA. Václav Hruška v roce 2012 nečekaně a předčasně zemřel. Bylo nám ctí podílet se na zachování této krásné tradice. 2. dubna v 17 hodin se v kostele sv. Markéty ve Strakonicích konal koncert, kde vystoupili klavíristka Jitka Zábranová, česko - finský houslista Kristian Vacek a klarinetisté Lenka Hůrková, Tadeáš Šorejs a Petr Čech. Na programu byl Beethoven, Händel, Sibelius, Weber a Kramář. Stejně jako my letos slavili Finové v loňském roce 100 let od založení svého svobodného státu - proto zněla kromě jiného také finská hudba. I když si historická stavba kostela podržela zimní chlad, atmosféra koncertu byla víc než příjemná. Vlídné a srdečné chování publika a celkové laskavá a vlídná atmosféra koncertu byla nejlepší vzpomínkou na Václava Hrušku. Věříme, že ve Strakonicích jsme nehráli naposledy...

Asociace základních uměleckých škol již několik let spolupracuje s Českou filharmonií na jedinečném projektu spolupráce žáků ZUŠ a orchestru Česká klarinet cffilharmonie. Tento projekt "putuje" po České republice, vždy se týká pěti krajů. Jednotlivé umělecké školy z těchto krajů mají možnost nominovat své nejzdatnější žáky. Na základě uměleckých úspěchů a muzikantské historie každého z nominovaných jsou vedoucími projektu vybráni ti, kteří se účastní zkoušek a soustředění se členy České filharmonie. Výsledkem je společný koncert filharmoniků, který se bude konat 16. června 2019 v Rudolfinu v Praze. Velice nás těší, že naše ZUŠ Fryderyka Chopina má v tomto projektu svého zástupce. Jedním ze dvou vybraných klarinetistů do společného orchestru s filharmoniky je Tadeáš Šorejs ze třídy P. Čecha.

V pondělí 20. listopadu navštívili klarinetisté ze tř. P. Čecha Domov pro seniory v Úšovicích. Od 14 hodin uspořádali ve spolupráci s klavíristkou Jitkou Zábranovou koncert, který byl věnován klarinetu. Zazněly koncerty Antona Rösslera143526 a  Františka Kramáře pro klarinet v podání Adély Tamokové a Lenky Hůrkové. Stanislav Knaizl hrál na basklarinet Zbojnickou sonatinu od Oldřicha Flosmana. První část koncertu proběhla ve spolupráci s klavíristkou, ve druhé části zaznělo Divertimento B dur od W.A. Mozarta v podání Klarinetového tria. Průvodním slovem posluchače koncertu provedl Petr Čech.