kytarový_soubor

Úspěchy klavíristů na letošní Prague Junior Note

I když Béla Bartók slavně tvrdí, že soutěže jsou pro koně, ne pro hudebníky, tak v horkých dnech, kdy většina žáků (i učitelů) takzvaně „stříhá metr a má to za pár..“, na Hudební akademii múzických umění v Prazeskalkovi pjn probíhá každoroční soutěž ve hře na klavír Prague Junior Note. Základní uměleckou školu F. Chopina zde reprezentoval Jaroslava Skalka (8), který v Praze soutěžil poprvé a jeho sestra Klára Skalková (14), která na PJN letos hrála naposledy (oba ze třídy Marie Skalkové) . Tato soutěž je určena mimořádně nadaným dětem do patnácti let, které se sjíždí z celé republiky. Že to je soutěž prestižní dokazuje nejen mezinárodní porota složená z profesorů konzervatoří a vysokých hudebních škol (ČR, Kypr, Německo, Francie) ale zejména výkony mladých klavíristů. Mezi laureáty této soutěže totiž patří jména jako např. Lukáš Vondráček (nyní již světově uznávaný virtuoz a vítěz soutěže Queen Elisabeth Competition v Bruselu), Tomáš Vrána a Marie Šumníková (vítězové soutěže F. Chopina v Mar. Lázních) nebo Matyáš Novák, kterého jsme také měli možnost u nás slyšet za doprovodu ZSO. Soutěž zaštiťuje a jejím ředitelem je pan prof. Ivan Klánský. Soutěží se ve čtyřech kategoriích a protože věk dětí, které dokáží předvést mimořádné klavírní výkony je čím dál nižší, byla vytvořena kategorie pro nejmenší (sedmileté a mladší!). Klavírních soutěží pro děti je i v České republice hned několik. Počínaje soutěžemi základních uměleckých škol, které se konají každé tři roky. Ty patří většinou k těm prvním, kde si děti mohou vyzkoušet, co obnáší příprava na hudební klání. V soutěži Prague Junior Note jsou na mladé klavíristy kladeny již podstatně větší nároky – počínaje vyšší dolní hranicí časového limitu. Hodnotí se jak technika hry, tak práce s klavírním tónem, stylová interpretace, vkus a kultivovanost hudebního projevu. Vše ale probíhá v přátelské, téměř prázdninové, atmosféře. Děti jsou vedeny k tomu, aby ze soutěže nebyl boj na život a na smrt, ale aby se stala inspirací a povzbuzením pro jejich další práci. A když se letos nepovedlo, není konec světa, je třeba pracovat a jít dál! A to se opravdu daří! K tomu přispívá i následná diskuze s porotou. Ta „své“ děti sleduje bedlivě i několik let a opravdu se těší na jejich výkony a s radostí komentuje jejich vývoj. Kromě diplomu si děti také odnášejí psaný komentář od jednotlivých porotců. Pár výstižných slov od uznávaných umělců, co bylo dobré, co je zaujalo a na čem je třeba dál pracovat je inspirací nejen pro soutěžící, ale i pro jejich pedagogy.
Letošní ročník probíhal od 14. - 16. června 2019 v sále B. Martinů v Lichtenštejnském paláci. Klára i Jaroslav Skalkovi předvedli skvělý výkon, který porota ocenila u Jaroslava 2. místem a Kláry 3. místem. Některá forte se zdála porotě místy divoká, ale jak napsal prof. Klánský: „Je to lepší, než bezkrevné hraní!“ Zkrátka i letošní ročník Prague junior note byl skvělý, plný krásné hudby a inspirativního přátelského setkávání!