Rozmarýnek - prezence

Chvála hudby

yamahac5

Pod tímto názvem se ve čtvrtek 7. ledna v sále ZUŠ F. Chopina konal koncert, který byl zároveň poděkováním příznivcům školy za přízeň v roce 2009. Dík za podporu patřil zejména městu Mariánské Lázně – odboru školství pod vedením ing. Dagmar Novákové. Díky dotaci města mohla škola do svého koncertního sálu zakoupit špičkový koncertní klavír Yamaha C 5, tento nástroj byl také na koncertě představen. Město na koncertě zastupovali místostarosta Ing. Oldřich

Tobrmann, místostarosta Jiří Chval a vedoucí odboru školství Ing. Dagmar Nováková se svými spolupracovnicemi. Na koncertě byla také řada dalších pro školu významných hostů. Jednalo se o zástupce organizací, s kterými ZUŠ úspěšně spolupracuje. V rámci koncertu byl posluchačům představen nový koncertní klavír. V dílech J.S.Bacha a Josefa Suka sólový klavír předvedla absolventka plzeňské a pařížské konzervatoře a Akademie pro starou hudbu v Basileji, učitelka ZUŠ F. Chopina Marie Skalková. Ta také seznámila posluchače s technickými parametry nástroje. Dalšími vystupujícími byli bývalí žáci ZUŠ F.Chopina, kteří se rozhodli pro profesionální kariéru. Technicky náročnou sonátu od M.Castelnuovo-Tedesca virtuozně přednesl Pavel Cuchal. Tento nadějný kytarista v současnosti studuje na Vysoké škole F.Liszta v německém Výmaru. Další sólistkou byla pěvkyně Hana Martínková – Žárová, absolventka AMU. V jejím podání si posluchači mohli vyslechnout čtyři árie od G.Pucciniho, P.Mascagniho a A.Dvořáka. Klavírního doprovodu se ujal Olimpiu Cretan, absolvent zpěvu a sbormistrovství z vysoké školy v Bukurešti a dirigování z vysoké školy v německém Výmaru, který od září 2009 působí jako učitel zpěvu a sbormistr na ZUŠ Mar. Lázně. O efektní závěr koncertu se postaral violoncellista  Petr Skalka. Tento bývalý žák  ZUŠ F. Chopina studoval v Plzni a poté na Akademii pro starou hudbu ve švýcarské Basileji. Na základě zájmu prof. C.Coina pracuje P.Skalka na této vysoké škole jako odborný asistent. Vedle pedagogické činnosti se věnuje také rozsáhlé činnosti koncertní – jako sólista i člen dnes už renomovaných komorních souborů. S těmi dosáhl řady významných mezinárodních ocenění. K vrcholům jeho kariéry patří pozvání ke koncertu do kongresové knihovny ve Washingtonu, kde vystoupil jako sólista, opět s vynikajícím ohlasem. Petr Skalka zahrál nejprve sólové skladby J.S.Bacha, koncert ukončil Boccheriniho sonátou za doprovodu Marie Skalkové. Skvělý ohlas získal nejen virtuózní interpretací, ale také zajímavým, poutavým a přitom zábavným průvodním slovem. - fotogalerie- ( foto Ing.Miroslav Svítek )

.