DOM_a_mažoretky

Žáci ZUŠ se symfonickým orchestrem

Během posledních dvou týdnů měli žáci naší školy opět jedinečnou možnost vyzkoušet si uměleckou spolupráci s profesionálním tělesem. Šéfdirigent Západočeského symfonického orchestru  Michael Roháč spolupracuje  s nejlepšími žáky školy nejen na koncertech určených dětem, ale také v rámci abonentních koncertů. V pátek 27. března zahrál Alexandr Smutný ml. na koncertě pro rodiče a děti  Arutjunjanův Koncert pro trubku. Jedná se o náročnou  a zároveň atraktivní skladbu, která patří do repertoáru mnoha znamenitých trumpetistů. Pro sólistu je koncert s orchestrem vítanou zkušeností před ústředním kolem soutěže ZUŠ ve Vysokém Mýtě, kam spolu s dalšími pěti žáky ZUŠ F.Chopina postoupil.
V pátek 3. dubna v rámci abonentního koncertu ZSO zaznělo hned několik velmi atraktivních skladeb. Vynikající sólistka koncertu kytaristka Miriam Brüllová přednesla bravurně „Concierto de Aranjuez“. Autor této skladby byl při jejím komponování ovlivněn smrtí svého syna. Svůj smutek dokázal přetavit v krásnou hudbu zejména v druhé větě koncertu.  Pro žákyně tanečního oddělení ZUŠ  bylo zajímavé uvedení Ravelova Bolera v úpravě Michaela Roháče. Skladbu Ravel psal jako scénickou hudbu pro taneční skupinu I. Rubinsteinové, takže pařížská premiéra r. 1928 se odehrála také s tancem. Bolero samotné bylo svojí kompoziční originalitou pro běžné publikum špatně stravitelné a Ravelovými současníky hojně kritizované.
Mariánskolázeňské provedení v choreografii a nastudování Elišky Sudové se tak vlastně vrátilo k původnímu záměru Maurice Ravela.

- fotogalerie -  (foto ing. M.Svítek)