Korejs - průvod

Základní umělecká škola se zapojila do stipendijního programu MenART, aneb za každým úspěšným umělcem stojí osvícený pedagog.

20230827 114250sMenART (spojení slov umělecký mentoring) je stipendijní program určený dětem a studentům, kteří projevují mimořádné nadání v uměleckých oborech a mají touhu se v nich více a do hloubky vzdělávat. Stipendijní program MenART byl založen v roce 2018 pod záštitou Nadačního fondu Magdaleny Kožené a je akreditován MŠMT a zařazen do programu dalšího vzdělávání pedagogů. Mezi umělecké osobnosti, které se se ujímají talentovaných studentů patří např. klavírista Ivo Kahánek, Karel Košárek, Jan Fišer (housle), Radek Baborák (soubory), Beata Hlavenková (autorská tvorba), Radka Fišarová (muzikál), Jan Kodet (tanec), Štěpánka Stein (fotografie) a další. Smyslem Akademie MenART je tyto talenty vyhledávat, podporovat, rozvíjet a společně s jejich pedagogy je dále inspirovat v jejich činnosti. Přijímáni jsou žáci ze základních a středních škol na základě zaslaných ukázek svých prací, motivačního dopisu a doporučení pedagoga. Spolupráce s mentorem probíhají po celý rok formou pracovních setkání a to vždy v tandemu mentor – žák – pedagog. Výstupy celoroční práce pak studenti mohou prezentovat ve spolupráci s renomovanými festivaly jako je Pražské jaro či Smetanova Litomyšl.

Ze ZUŠ F. Chopina se tohoto výjimečného programu v roce 2023ú2024 účastní Jaroslav Skalka a to v oboru klavír. Jeho mentorem se stal Ivo Kahánek. Inspirativní setkání jsou v životě vždy zásadní – a to platí nejen pro umění.