Divadlo

Klávesové nástroje

Ocenění na soutěži “Mladí pianisté hrají na klavír Steinway a sons.”

Ve dnech 14. - 15. května 2022 proběhl již 11. ročník klavírní soutěže s názvem “Mladí pianisté hrají na klavír Steinway a sons.” Tuto soutěž každoročněsteinway pořádá Gymnázium a hudební škola hlavního města Prahy (GMHS). Soutěž vznikla k připomenutí památky prof. Zdeny Janžurové, autorky oblíbené, a prozatím nepřekonané, české Klavírní školičky, podle které se vyučují začátky hry na klavír již několikátou generaci. Soutěž je určena dětem do 11 let a původně se jí účastnily pouze děti z pražských základních uměleckých škol. Poslední dva roky má ale soutěž již celostátní rozměry. Partnery soutěže jsou např. Česká filharmonie, Národní divadlo, ministerstvo kultury ČR, MŠMT, Nadace Český hudební fond …
Lada Prinzová ze třídy Marie Skalkové se zúčastnila této soutěže letos poprvé. Byla to pro ni nová zkušenost a hlavně první setkání s opravdickým koncertním nástrojem Steinway, který můžeme mezi klavíry doslova považovat za Formuli1. Její výkon ve 4. kategorii ocenila porota krásným 4. místem. Jaroslav Skalka (rovněž ze třídy Marie Skalkové) se “Steinwaye” zúčastnil již podruhé (loni skončil na 3. místě) a letos získal v 5. katogorii 1. místo. Zároveň získal zvláštní cenu za provedení skladby Sergeje Prokofjeva a byl vybrán na koncert vítězů a galakoncert klavírního oddělení GMHS. K cenám pro vítěze patří také aktivní účast na masterclassu s prof. Ivanem Klánským.
Zážitky to byly pro mladé klavíristy ohromné. Setkání s novými klavírními kamarády, jejich inspirující výkony a hlavně radost z možnosti zahrát si na krásný nástroj - to vše byla velká odměna za jejich nádhernou práci. Oběma klavíristům moc gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.