Základní umělecká škola

Fryderyka Chopina Mariánské Lázně

Rozmarýnek - prezence

Rozmarýnek

 

IMG 5475V ZUŠ Fryderyka Chopina působí dětský folklórní soubor Rozmarýnek. Soubor byl založen v roce 1991.
V současnosti čítá soubor kolem padesáti členů, žáků základní umělecké školy ve věku od šesti do osmnácti let.
Repertoár souboru je založený na tradičních českých lidových písních a každý rok se rozšiřuje o nové písně a vánoční koledy. Autorem většiny úprav pro Rozmarýnek je Mgr. Petr Čech. Od roku 2009 je součástí souboru také taneční skupina.
Rozmarýnek vystupuje nejen v domácích Mariánských Lázních a okolních městech, ale také v zahraničí (Švédsko, Německo, Itálie, Francie, Turecko).
V současnosti vede soubor pan Slavomír Országh (od roku 2007), vedoucí pěveckého sboru je od roku 2015 paní Lenka Gaierová, a od roku 2018 je vedoucí taneční skupiny Jan Kaleja.

Zájezd folklorního souboru Rozmarýnek na mezinárodní folklorní festival Itálie- Lido si Jesolo

r3s

Po delší odmlce,způsobenou covidem, jsme 7.6.2023 v pozdních večerních hodinách se souborem vyrazili od ZUŠ směr Itálie. Cesta trvala i s přestávkami 12 hodin a proběhla bez komplikací. A tak jsme druhý den před polednem mohli vystoupit před námi již známým ( bydleli jsme zde již v roce 2019) hotelem Rosmary v malebném přímořském letovisku Lido di Jesolo. Mezinárodní festival se konal přímo v městěčku ve večerních hodinách a zúčastnilo se jej celkem 6 souborů , Majorette “ Magic stars” Jesolo,Valašský soubor písní a tanců Besky Zubří, dva turecké soubory, polský soubor Modraki ( ti s námi bydleli na hotelu), a náš Rozmarýnek. Nechyběl ani oblíbený průvod souborů, který šel přes dlouhou pěší zónu, lemovanou spoustou obchůdků a restaurací. Okolo přihlížející lidé vítali procházející soubory, občas bylo možné zaslechnout i náš mateřský jazyk ( bylo moc milé, jak se k nám krajané hrdě hlásili ).
Samotné představení a vystoupení jednotlivých souborů se konalo na malém náměstíčku, kde bylo připravené velké podium. Chvilku to sice vypadalo, že bude bouřka, dokonce i trochu poprchávalo, ale nakonec se vše obešlo bez větších komplikací.
Všechny soubory představily krásu, rozmanitost a jedinečnost folkloru své země. Náš Rozmarýnek se moc líbil a byl za své vystoupení oceněn bouřlivým potleskem. Po vystoupení, při závěrečné ceremonii, jsme předali dárky pořadatelů a ostatním souborům ( s některými se nám dokonce podařilo navázat během pobytu přátelství a vyměnit si různé zkušennosti). Rozmarýnek skvěle prezentoval nejen naší uměleckou školu a rodné město, ale také kulturu naší země.
Co říct závěrem ? Itálii jsme si moc užili, načerpali nové zkušennosti a zážitky, poznali nové lidi. Veliké poděkování patří vedoucímu souboru Slavomíru Országhovi, který vše zařídil, ale hlavně ZUŠ Fryderyka Chopina a našim sponzorům, bez kterých by se zájezd vůbec neuskutečnil.

Na zájezdě soubor vedli Slavomír Országh a Lenka Gaierová. r1s
Logo MLsNaši sponzoři:
Město Mariánské Lázně
Ensanahotels a.s.
Stáčírna minerální vody Mariánské Lázně BHMW a.s.

Rozmarýnek na Mariánském podzimu 2022

IMG 2091sTřetí víkend v září patřil v Mariánských Lázních folklórnímu festivalu Mariánský podzim. Na tomto festivalu se tradičně podílí ZUŠ F. Chopina. Folklórní soubor Rozmarýnek vystupoval na festivalu v pátek a v sobotu. Počasí bohužel festivalu opět nepřálo, a tak to účinkující zejména v sobotu a v neděli neméli vůbec snadné. Rozmarýnek vystupoval v pátek a v sobotu. Naše fotografie jsou z pátečního vystoupení na mariánskolázeňské kolonádě. Pátek vyšel s počasím nejlépe. Nezbývá něž si přát, aby v roce 2023 měli folkloristé v Mariánkách více štěstí a veselá vystoupení folklórních souborů provázelo slunce. I tak věřím, že krásná vystoupení souborů mohla během uplakaného víkendu posluchačům v Mariánských Lázních přispět k dobré náladě. -fotogalerie-

ZUŠ F. Chopina pořádala krajskou soutěž ve hře na lidové nástroje

V úterý 5. dubna se do ZUŠ F. Chopina sjeli účastníci soutěže ve hře na lidové nástroje. Na své si přišli tedy zejména milovníci folklóru. Celkem pět desítekJan Brož uk lidovenastroje s hudebníků soutěžilo v sólových i souborových kategoriích. ZUŠ F. Chopina měla svého zástupce v kategorii sólistů. Hráč na dudy Jan Brož ze třídy Slavomíra Országha získal 1. cenu a postoupil do národního finále, které se koná v Moravském Mikulově. Gratulujeme ! Soutěž se konala za finanční podpory města Mariánské Lázně.

Logo ML

Rozmarýnek na festivalu Mariánský podzim 2019

Již po patnácté se třetí zářijový víkend konal v Mariánských Lázních folklórní festival Mariánský podzim. Jako každý rok naše škola spolupracovala s hlavním pořadatelem – spolkem Marjánek. Dlouholetá IMG 8381spolupráce s Marjánkem a s hlavní pořadatelkou festivalu Sandrou Vápeníkovou je příjemná a smysluplná. Účastníci i návštěvníci festivalu měli v letošním roce štěstí – festivalu přálo počasí. Velkou atrakcí festivalu je sobotní dopolední průvod. Město ožije pestrou záplavou krojů a různorodé hudby. To vše bylo v letošním roce umocněné krásným počasím a návštěvníci festivalu si tak folklór z různých částí Evropy mohli opravdu užít. Rozmarýnek vystupoval pod vedením Slavomíra Országha a Lenky Gaierové. Tanečníky poprvé na festivalu vedl Jan Kaleja. Příprava před festivalem se na výkonu souboru projevila pozitivně a nezbývá než pořadatelům popřát hodně elánu do budoucna a těšit se na další ročník festivalu. -fotogalerie-

Rozmarýnek navštívil v červnu 2019 Itálii

Ve čtvrtek 20.6. Rozmarýnek odjel do Itálie. Cesta byla bez problémů a po 11 hodinách jsme dorazili na hotel. Bydleli jsme ve městě Lido di Jesolo. Když jsme přijeli, šli jsme se podívat na moře. Bylo vedro a mořeDSCN9969 bylo nádherné. Poté jsme se vrátili na hotel, kde nám škola zaplatila zmrzlinu a šli jsme se ubytovat. Na konec dne jsme se zchladili v moři. Druhý den jsme měli zkoušku. Nejdříve jsme zkoušeli vzadu za hotelem, ale potom nás paní z recepce pozvala před hotel, abychom hráli pro kolemjdoucí. Bohužel ten den pršelo, takže jsme odpočívali uvnitř hotelu a až k večeru jsme vyrazili k moři. Další den nás čekalo vystoupení. Bylo to ve stejném městě, ale kvůli husté dopravě cesta trvala hodinu. Bylo tam celkem 9 souborů (ze Slovenska, Litvy, Bulharska, Polska...). My jsme vystupovali jako druzí, ale po vystoupení nás čekalo dlouhatánské čekání na ukončení festivalu. Čekání jsme si zkrátili posloucháním ostatních folklorních souborů. Nejvíce se nám zalíbili naši bratři Slováci. Na hotel jsme se vrátili znaveni v půl jedné ráno. V pondělí jsme hned z rána vyrazili na výlet na ostrov Burano. Na ostrov jsme se dopravili lodí. Městečko je část Benátek. Byli tam krásné barevné domečky obklopené vodními kanály. Strávili jsme tam 2 hodiny, ale kvůli vedru jsme se vydali vykoupat do moře. V úterý jsme měli poslední rozlučkovou koupačku v moři. Po obědě jsme si sbalili všechny věci a začali se pomalu loučit s Itálii. Ve středu ráno jsme se nasnídali, dobalili pár posledních věcí a v 10 hodin ráno jsme vyrazili na cestu zpátky domů. K jídlu jsme měli večeře o třech chodech - předkrm, polévka nebo těstoviny, maso. Snídani jsme si mohli sestavit sami. Na výběr bylo pečivo, máslo, marmelády, med..., lupínky s mlékem či jogurtem. K pití jsme si mohli dát ovocný džus nebo horkou čokoládu. Zájezd jsme si moc užili, byl to úžasný zážitek a už se těšíme na další. Chtěli bychom poděkovat učitelskému sboru a to především panu učiteli Országhovi a paní učitelce Gaierové. Také bychom chtěli poděkovat řidičům, kteří vydrželi chaotickou italskou dopravu. Také děkujeme Tereze Országhové, která nám zájezd zařídila a Tadeášovi Šorejsovi, který nám pomohl s překladem. V neposlední řadě bychom chtěli poděkovat sponzorům - městu Mariánské Lázně, Léčebným lázním Mariánské Lázně a. s., Rodinnému pivovaru Chodovar, BHMV a. s. Mariánské Lázně, Krajskému úřadu Karlovarského kraje, Základní umělecké škola F. Chopina Mariánské Lázně. - fotogalerie-

zájezd folklórního souboru se uskutečníl za finanční podpory města Mariánské Lázně

Článek napsaly Michaela Šimková a Monika Lišková. 

Jarní koncert Rozmarýnku

IMG 5518
Spolek Nový zámek Chodová Planá pořádal dne 27. 4. 2019 ve spolupráci ZUŠ Fryderyka Chopina Mariánské Lázně v sále kulturního domu v Chodové Plané jarní koncert dětského folklórního souboru Rozmarýnek.
Soubor Rozmarýnek byl založen v roce 1991. V současnosti čítá kolem padesáti členů, žáků základní umělecké školy ve věku od šesti do osmnácti let. Repertoár souboru je založený na tradičních českých lidových. Autorem většiny úprav pro Rozmarýnek je Mgr. Petr Čech. Od roku 2009 je součástí souboru také taneční skupina, která v doprovodu hudebníků souboru v krásných chodských krojích divákům zatančila. Celé jejich vystoupení trvalo téměř hodinu.
Lidové písničky v podání Rozmarýnku se obecenstvu náramně líbily, bylo vidět, jak si diváci do taktu podupávají a prozpěvují. Velice děkujeme dětem za krásné vystoupení a také jejich vedoucímu p. Slavomíru Orszaghovi za přípravu celého pásma pro chodovoplánské publikum.
Při organizaci této akce moc děkujeme našim členům spolku za jejich práci a také velké díky našim sponzorům.
Zapsala: Slávka Janochová

Vánoční koncert souborů a sólistů ZUŠ v Městském divadle

V úterý 11. prosince od 18 hodin se v Městském divadle v Mariánských Lázních konal tradiční vánoční koncert žáků ZUŠ F. Chopina. V pestrém programu vystoupili sólisté a soubory. Zněla vážná hudba, IMG 7350vánoční hudba v jazzovém „kabátě“ i vánoční hudba upravená pro různá hudební seskupení. K příjemné atmosféře koncertu přispěla již tradičně výborná spolupráce s pracovníky Městského divadla. Posluchače koncertem v roli moderátora provedl učitel tanečního oddělení Jan Kaleja. -fotogalerie-

Další 1. cena  pro ZUŠ F. Chopina z národní soutěže

 Skvělého úspěchu dosáhl Jan Brož (žák ze třídy Slavomíra Országha) na soutěži nejlepších hráčů na dudy z České republiky. Po vítězství v kraji se zúčastnil národního finále, které se konalo 24. a 25. května 5046s v Mikulově a získal 1. cenu. Tento úspěch nás těší o to víc, že Jan Brož hrál i skladby od učitele naší školy pana Tomáše Vašinky, který se na úspěchu podílel nejen svými skladbami, ale také svým klavírním doprovodem.

Soutěž ve hře na lidové nástroje

IMG 5092

Ve středu 11. dubna se v sále ZUŠ F. Chopina konala soutěž ve hře lidových nástrojů. Jednalo se o krajskou soutěž, ze které se postupuje do celostátního kola. ZUŠ Fryderyka Chopina měla v této soutěži také svoje zástupce. Jejich vystoupení na soutěži přineslo úspěch. Jan Brož i Ondřej Polák získali první ceny a postup do ústředního kola. A to nejen jako sólisté, ale také v komorní hře, protože soutěžili také jako duo. Soutěžící hodnotila porota složená ze špičkových folkloristů. Předsedou poroty byl PhDr. Zdeněk Vejvoda, etnolog a člen Akademie věd ČR. Tím víc nás úspěch Ondřeje Poláka a Jana Brože těší. Velkou gratulaci si samozřejmě zaslouží jejich učitel Slavomír Országh. Zaslouženou pozornost odborné poroty získal pedagog a klavírista Tomáš Vašinka. Věnuje se nejen klavíru (v letošním roce doprovodil na soutěžích řadu našich žáků), ale také kompozici. Je autorem řady úspěšných skladeb pro dudy a jeho skladby stejně jako v minulých soutěžích získaly zájem odborné poroty. Úspěšným žákům i jejich učitelům gratulujeme! 

IMG 5080IMG 5084

13. ročník Mariánského podzimu

Ve dnech 14. - 17. září 2017 se konal v Mariánských lázních již 13. ročník festivlu Mariánský podzim. Všem účinkujícím patří obdiv za krásná vystoupení. Poděkování patří folklórnímu souboru Marjánek - přesněji spolku MarjánekIMG 4264 (od roku 2014), který je hlavním pořadatelem festivalu Mariánský podzim. Naše škola se tohoto festivalu tradičně účastní - logistickou podporou i vystoupeními našich žáků. V sobotu se pravidelně konává průvod všech zúčastněných souborů městem. Tentokrát počasí průvodu nepřálo, a tak DOM hrál na začátku sobotního programu na kolonádě. Svá vystoupení měl na festivalu Rozmarýnek. Bylo to první vystoupení s novým vedoucím tanečníků v Rozmarýnku Evženem Bočkorem. Již několikrát počasí v době festivalu nebylo hezké. Proto budeme věřit, že příští rok se přidá k hezkému programu i krásné počasí. -fotogalerie-

 

 

Rozmarýnek navštívil v červnu 2017 Itálii

Ve čtvrtek 22.6. Rozmarýnek odjel do Itálie, cesta proběhla bez problémů a po 19 hodinách jsme byli na místě. Hotel ve městě Castellamare di Stabia, kde jsme byli ubytováni, se nám hned zalíbil. Po úmorné cestě nás čekalo příjemné DSCN8780 zchlazení v bazénu, což všichni uvítali. Po večeři následovala procházka do centra, při níž jsme kroutili hlavami nad italským systémem dopravy a zároveň obdivovali um a odvážnost řidičů. S nadšením jsme pozorovali nad mořem západ slunce, při kterém byl nádherný výhled na sopku Vesuv. V sobotu nás čekal výlet do Pompejí, přesněji Pompejského fóra a jeho dnešních pozůstatků, protože roku 79 n.l. je zničil výbuch sopky Vesuv . Nyní jsou památkou UNESCO. Celý objekt jsme si pečlivě prošli a jeli za příčinou zničení tohoto města – sopkou Vesuv. Cesta k sopce autobusem byla náročná, museli jsme ocenit pány řidiče, kteří se zvládli úzkými serpentinami dostat pod Vesuv – nadlidský výkon. Výstup na stále aktivní stratovulkán, vysoký 1281m, nebyl zrovna jednoduchý, jelikož bylo velké horko a dusno, ale při cestě nahoru nás potěšili stánky se suvenýry a studenými nápoji. Ne každý se však dostal až na konec, několika členům výstup nedělal dobře a čekali u některého z uvedených stánků. Všichni jsme fotili, a tak nikdo o tu krásu nepřišel. Na hotel jsme dorazili znaveni. Nedělní dopoledne jsme strávili v nákupním centru, kde každý sháněl nějaký ten dáreček pro sebe, či blízké. Holky šly po oblečení, kluci dali přednost jídlu. Odpoledne jsme měli na terase s obřími květináči zkoušku před večerním vystoupením. Zkouška byla natolik excelentní, až si z toho jeden z tanečníků sedl v zápalu na zadek, kytka v květináči je z našeho výkonu ještě dodnes šokována. V 8 hodin večer začínal průvod folklorních souborů městem Sorrento. Celkem se zde sešlo osm souborů z několika států (Řecka, Turecka, Polska…), většina byla tvořena dospělými. Nejvíce jsme si rozuměli s dětským souborem z Turecka, který bydlel na stejném hotelu. Rozmarýnek byl jediný folklorní soubor s živou muzikou a zpěvem, snad kvůli tomu vystupoval jako poslední. Není divu, že jsme na hotel dorazili až kolem 1 hodiny ranní. A čekal nás poslední den v Itálii. Na programu bylo město Sorrento nebo Neapol, avšak jedné z muzikantek se udělalo špatně, a tak jsme s ní raději jeli do nemocnice, naštěstí to nic vážného nebylo. I italské zdravotnictví se dá brát jako seznámení se s jinou civilizací. Nejeli jsme všichni, někteří si užívali u bazénu, a kdo chtěl, mohl se jít odpoledne podívat do města a dát si nějakou italskou specialitku. V restauracích u pláže obsluhovali zásadně muži a vždy se na stole objevila nějaká malá pozornost k už tak výborným pokrmům. V úterý jsme všichni balili, jelikož ve 12 hodin byl naplánován odjezd. Sotva autobus vyjel, všichni padli únavou. Cesta utíkala rychle a my v půl 6 ráno dorazili domů. Byl to krásný zájezd a myslím, že si ho všichni s radostí užili a budou na něj vzpomínat. Poděkování patří řidičům, učitelskému dohledu – Lence Gairové, Slavomíru Országhovi, „manažerce zájezdu“ – Terezce Országhové a též sponzorům – Městu Mariánské Lázně, Léčebným lázním Mariánské Lázně a. s., Chodovaru spol. s r. o., Krajskému úřadu Karlovarského kraje, Lázeňským oplatkám Kolonáda-Mondelez a ZUŠ F. Chopina Mariánské Lázně. Děkujeme a těšíme se na další zájezd. -fotogalerie-

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.