Základní umělecká škola

Fryderyka Chopina Mariánské Lázně

Smrčková - soubor

Klávesové nástroje

Klávesové nástroje

Jaroslav Skalka vystoupí 14. března s Karlovarským symfonickým orchestrem

Do abonentní řady svých koncertů zařadil Karlovarský symfonický orchestr žáka ZUŠ Fryderyka Chopina, klavíristu Jaroslava Skalku. Je to ocenění za vynikající výsledkyJaroslav Skalka s a především za vítězství v mezinárodní soutěži Broumovská klávesa. Teprve třináctiletý Jaroslav Skalka zahraje 14. března od 19:30 hod. v Císařských lázních v Karlových Varech Mozartův klavírní koncert A dur, Karlovarský symfonický orchestr bude řídit dirigent Jan Talich.
foto Petr Skalka

Česká klavírní moderna dětem

MullerovaČeská klavírní moderna dětem je hudební festival se zaměřením na soudobou klavírní hudbu věnovanou dětem a komponovanou po roce 1945. Festival probíhá tradičně formou dopoledních a odpoledních 3-4 koncertů, kde vystoupí povětšinou žáci základních uměleckých škol z celé republiky. Nápad umožnit setkávání nejmladší klavírní generaci byl nápadem klavíristky a pedagožky paní Evy Doušové. Cílem festivalové přehlídky je podpořit mladé klavíristy v interpretaci moderní hudby a umožnit jim se setkat v krásném a důstojném prostředí bývalého kostela sv. Vavřince na Malé Straně v Praze, kde je jim k dispozici vynikající nástroj Steinway&sons. Letošní, již 8. ročník, proběhl o víkendu 27. - 28. ledna 2024 a zazněla oblíbená díla Bohuslava Martinů, Klementa Slavického, Milana Dvořáka, Luboše Sluky, ale i skladby současných (a povětšinou i přítomných) skladatelů a skladatelek (!). Letošního ročníku se zúčastnila i naše Základní umělecká škola F. Chopina a to prostřednictvím vystoupení Adriany Müllerové (8 let), žákyně paní uč. Marie Skalkové. Adriana doslova otevřela festival 27. ledna, kde vystoupila jako první a jedna z nejmladších klavíristů. Přednesla díla Eduarda Douši, Petra Ebena a Klementa Slavického. Součástí festivalu jsou také polední semináře. Letos to byla „masterclass“ (tj. veřejná lekce klavíru) pod vedením klavíristky doc. Elišky Novotné, kterého se mohla zúčastnit i Adrianka. Celý festival se nesl ve velmi přátelské a nesoutěžní atmosféře, která byla přínosem a inspirací pro všechny – klavírní pedagogy, jejich žáky a nakonec i pro jejich rodiče, kteří s hrdostí a často i dojetím sledovali vystoupení svých dětí.

Koncert ZSO se žáky ZUŠ

V pátek 10. listopadu vystoupili žáci ZUŠ na koncertu ZSO pojmenovaném „Vycházející hvězdy hudebního nebe“. Na tomto koncertě zastupovali ZUŠ FryderykaKlara 10 11 23s Chopina Sebastian Cretan hrou na pozoun a absolventka naší školy, v současnosti studentka Konzervatoře v Praze, klavíristka Klára Skalková. Sebastian Cretan hrál s nadhledem, publikum svým přirozeně muzikálním výkonem právem zaujal. Kláře Skalkové patřila druhá polovina koncertu. Čajkovského klavírní koncert je prubířským kamenem klavíristů, kteří se k tomuto Sebastian 10 11 23skoncertu s ohledem na jeho značnou obtížnost dostávají většinou až v daleko pozdějším věku. Klára předvedla skvělý temperamentní výkon, který publikum ocenilo potleskem ve stoje. Oběma zástupcům naší školy držíme palce a přejeme hodně štěstí v další hudební kariéře. (foto Jiří Pužej) záznam koncertu (Olimpiu Cretan)

Jaroslav Skalka zahrál v Rudolfinu

Dne 26. září se v koncertní Sukově síni pražského Rudolfina uskutečnil koncert laureátů mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa 2023. Během koncertu seJS MenART s představilo 5 mladých klavíristů ve věku 11 – 16 let z České republiky, Slovenska a Rakouska Výkony všech účinkujících měly vysokou úroveň o čemž svědčí i odborná kritika v časopisu Harmonie:

Ve II. kategorii zvítězil Jaroslav Skalka z mariánskolázeňské ZUŠ Fryderyka Chopina, kde studuje hru na klavír u své matky Marie Skalkové. Echo z Bachovy Francouzské ouvertury BWV 831 hrál s rytmickým švihem a s téměř až tanečním odpichem. Fantasie – Impromptu cis moll op. 66 Fryderyka Chopina vyzněla překvapivě dramaticky a měla nádherně rozezpívaný střední díl. Skalkův strhující mladistvý elán se pak naplno projevil v závěrečné Toccate z Trois pieces Francise Poulenca. Její poslední takty působily až démonicky.“

Celý text si můžete přečíst zde:

Koncert vítězů Broumovské klávesy 2023 (casopisharmonie.cz)

Jaroslav Skalka vyhrál mezinárodní klavírní soutěž

jaroslav skalka sLetošní ročník mezinárodní klavírní soutěže „Broumovská klávesa“ proběhl ve dnech 5. - 7. května 2023 v prostorách broumovského kláštera. V sále „Dřevník“ byl soutěžícím k dispozici prvotřídní nástroj firmy Steinway & Sons a celá soutěž byla otevřena veřejnosti. Soutěž je určena klavíristům do 17 let a jejím cílem je podpořit a rozvíjet mladé talenty. První tři místa získávají finanční odměnu a vítězové pak možnost dalších koncertních vystoupení, např. se symfonickým orchestrem Karlovy Vary nebo v rámci festivalu Dvořákova Praha. V porotě každoročně zasedají naši přední představitelé klavírního umění v čele s Ivo Kahánkem (umělecký ředitel soutěže). Dalšími členy pak byli Jan Simon (ředitel festivalu Dvořákova Praha), David Mareček (ředitel České filharmonie), Milan Langer (Pražská konzervatoř), Eliška Novotná (Universita Ostrava) a zahraniční porotce Joanna Domanska (Hudební akademie Katovice). Letošní 13. ročník přivítal 40 soutěžících (z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska), kteří se utkali ve čtyřech kategoriích. Naši Základní uměleckou školu F. Chopina reprezentoval Jaroslav Skalka ze třídy Marie Skalkové, který již v minulém ročníku soutěže získal 2. místo. Směle tak vkročil do šlépějí své starší sestry Kláry Skalkové (taktéž absolventka naší ZUŠ a nyní posluchačka Pražské konzervatoře), která se v loňském roce stala absolutní vítězkou Bromovské klávesy 2022. Výkon Jaroslava Skalky porota ohodnotila vysokým bodováním. Vedle 1. místa získal i možnost vystoupení v rámci festivalu Dvořákova Praha v sezoně 2024 a 26. září 2023 vystoupí společně s ostatními vítězi na koncertě laureátů soutěže v pražském Rudolfinu. Gratulujeme!
…..A ještě malý dodatek – paní učitelka a Járova maminka Marie v jedné osobě slíbila, že v případě vítězství v soutěži společně vyšlápnou na Sněžku. Možná si neuvědomila dosah svého slibu. Šli na Sněžku…..  (foto Petr Skalka)

Prezentace ZUŠ Fryderyka Chopina Mariánské Lázně v Praze na Bořislavce

Jaroslav Skalka a NoName sV sídle investiční skupiny KKCG v Praze na Bořislavce pořádá Rodinná nadace Karla Komárka cyklus benefičních koncertů na podporu projektu „Piana do škol“. Na prvním koncertu 28. února se prezentovala ZUŠ Fryderyka Chopina Mariánské Lázně. V úvodu představil projekt Piana do škol moderátor koncertu, herec Václav Kopta. V rámci tohoto úvodu měl možnost posluchače seznámit s průběhem veřejné sbírky v Mariánských Lázních ředitel ZUŠ Fryderyka Chopina Petr Čech. Nejlepší ukázkou práce školy však bylo vystoupení klavíristy Jaroslava Skalky. Ten s naprostou jistotou přednesl hudbu patrona mariánskolázeňské ZUŠ Fryderyka Chopina a vysloužil si zasloužený potlesk zcela zaplněného sálu. Po úvodní části s klasickou hudbou následovalo vystoupení slovenské pop-rockové skupiny No Name. Inteligentní humor frontmana kapely Igora Timka při vystoupení rockerů dokázal skvěle propojit klasiku s hudbou slovenské kapely. Igor Timko přímo z pódia vtipně komunikoval s Jaroslavem Skalkou a dokázal absolutně ovládnout svojí bezprostředností všechny v sále přítomné posluchače a umocnit zážitek posluchačů z koncertu.  -fotogalerie-

Ocenění na soutěži “Mladí pianisté hrají na klavír Steinway a sons.”

Ve dnech 14. - 15. května 2022 proběhl již 11. ročník klavírní soutěže s názvem “Mladí pianisté hrají na klavír Steinway a sons.” Tuto soutěž každoročněsteinway pořádá Gymnázium a hudební škola hlavního města Prahy (GMHS). Soutěž vznikla k připomenutí památky prof. Zdeny Janžurové, autorky oblíbené, a prozatím nepřekonané, české Klavírní školičky, podle které se vyučují začátky hry na klavír již několikátou generaci. Soutěž je určena dětem do 11 let a původně se jí účastnily pouze děti z pražských základních uměleckých škol. Poslední dva roky má ale soutěž již celostátní rozměry. Partnery soutěže jsou např. Česká filharmonie, Národní divadlo, ministerstvo kultury ČR, MŠMT, Nadace Český hudební fond …
Lada Prinzová ze třídy Marie Skalkové se zúčastnila této soutěže letos poprvé. Byla to pro ni nová zkušenost a hlavně první setkání s opravdickým koncertním nástrojem Steinway, který můžeme mezi klavíry doslova považovat za Formuli1. Její výkon ve 4. kategorii ocenila porota krásným 4. místem. Jaroslav Skalka (rovněž ze třídy Marie Skalkové) se “Steinwaye” zúčastnil již podruhé (loni skončil na 3. místě) a letos získal v 5. katogorii 1. místo. Zároveň získal zvláštní cenu za provedení skladby Sergeje Prokofjeva a byl vybrán na koncert vítězů a galakoncert klavírního oddělení GMHS. K cenám pro vítěze patří také aktivní účast na masterclassu s prof. Ivanem Klánským.
Zážitky to byly pro mladé klavíristy ohromné. Setkání s novými klavírními kamarády, jejich inspirující výkony a hlavně radost z možnosti zahrát si na krásný nástroj - to vše byla velká odměna za jejich nádhernou práci. Oběma klavíristům moc gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

Jaroslav Skalka získal první cenu na klavírní soutěži v Teplicích

j skalka s19. - 20. března 2022 pořádala Konzervatoř v Teplicích již 7. ročník celostátní klavírní soutěže Beethovenovy Teplice. Tato soutěž je zaměřena na interpretaci Beethovenových děl a je určena žákům základních uměleckých škol, studentům konzervatoří a hudebních akademii či hudebních vysokých škol. Věkový limit soutěžících je 21 let. I letos se soutěž konala pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje pana Jana Schillera. Výkony soutěžících hodnotila odborná porota složená z profesorů Konzervatoře Teplice, Janáčkovy akademie Brno a AMU Praha. Naši školu v Teplicích úspěšně reperezentoval Jaroslav Skalka, žák ze třídy Marie Skalkové. Ve své kategorii do 11 let získal 1. cenu. K dalšímu skvělému úspěchu Jaroslavovi i paní učitelce gratulujeme !!! 

Úspěšné finále pro Jaroslava Skalku

20210531 akordkvintI když tento školní rok byl poznamenán tvrdým lockdownem a distanční výukou, věřte, že pro mnoho dětí, tato situace nebyla příležitostí k nicnedělání. Naopak dokázaly tuto příležitost efektivně využít, třeba k rozvíjení svého talentu. Důkazem toho je mnoho uměleckých soutěží, které se uskutečnily během roku online formou a nyní již i formou prezenční. Hlad po živém vystoupení a kontaktu s publikem, je u řady dětí opravdu veliký – což dokazuje nebývalý zájem o hudební soutěže, jejichž úroveň prudce stoupá.
Pro našeho studenta, Jaroslava Skalku, žáka 4. třídy, to platí doslova dvojnásobně. Úspěšně reprezentoval naši školu hned ve dvou hudebních oborech – ve hře na klavír a ve hře na violoncello. První úspěch přišel 15. května 2021 na mezinárodní klavírní soutěži „Broumovská klávesa“, kde získal 3. cenu. 31. května 2021 získal 1. cenu s postupem do celostátního kola v krajském kole soutěžě smyčcových nástrojů Akordkvint. Následovala celostátní soutěž v Praze „Mladí pianisté hrají na klavír Steinway“, která Járovi přinesla 3. cenu a nakonec 12. června získal 2. cenu na celostátní klavírní soutěži Prague Junior Note. Všechny tyto soutěže již mohly proběhnout prezenčně a věřte, že byly plné radosti, přátelství a krásné hudby, Kruh se uzavře20210612 steinway mezinárodní soutěží Gustav Mahler Prize piano competition, která probíhá online. Na výsledky si však musíme počkat až do 30. června.

Jaroslav Skalka získal 3. cenu na klavírní soutěži "Broumovská klávesa"

skalka klavirVe dnech 14. až 16.května 2021 proběhl již jedenáctý ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Díky perfektní organizaci a pevné víře se podařilo soutěž zorganizovat prezenčně, což se téměř rovná malému zázraku. Každopádně je to jedna z prvních událostí, kde mladí hudebníci, kteří se během lockdownu stále poctivě připravovali, mohou své umění předvést naživo před publikem. Do čtyř soutežních kategorií se sjeli studenti hudebních škol a konzervatoří z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. V porotě Broumovské klávesy usedli naši přední klavíristé. Ředitel soutěže Ivo Kahánek (koncertní pianista, profesor AMU, předseda poroty Jan Simon (koncertní pianista), David Mareček (ředitel České filharmonie), Milan Langer a Eliška Novotná (profesoři konzervatoře). Porota ocenila soutěžící 1. - 3. místem, čestnýmbroumov skalka uznáním a diplomem za účast, přičemž v některých kategoriích první či druhá místa neudělila vůbec. Základní uměleckou školu Fryderyka Chopina reprezentoval Jaroslav Skalka (ze třídy Marie Skalkové), který si ze soutěže odnesl 3. místo. Gratulujeme!

Úspěchy klavíristů na letošní Prague Junior Note

I když Béla Bartók slavně tvrdí, že soutěže jsou pro koně, ne pro hudebníky, tak v horkých dnech, kdy většina žáků (i učitelů) takzvaně „stříhá metr a má to za pár..“, na Hudební akademii múzických umění v Prazeskalkovi pjn probíhá každoroční soutěž ve hře na klavír Prague Junior Note. Základní uměleckou školu F. Chopina zde reprezentoval Jaroslava Skalka (8), který v Praze soutěžil poprvé a jeho sestra Klára Skalková (14), která na PJN letos hrála naposledy (oba ze třídy Marie Skalkové) . Tato soutěž je určena mimořádně nadaným dětem do patnácti let, které se sjíždí z celé republiky. Že to je soutěž prestižní dokazuje nejen mezinárodní porota složená z profesorů konzervatoří a vysokých hudebních škol (ČR, Kypr, Německo, Francie) ale zejména výkony mladých klavíristů. Mezi laureáty této soutěže totiž patří jména jako např. Lukáš Vondráček (nyní již světově uznávaný virtuoz a vítěz soutěže Queen Elisabeth Competition v Bruselu), Tomáš Vrána a Marie Šumníková (vítězové soutěže F. Chopina v Mar. Lázních) nebo Matyáš Novák, kterého jsme také měli možnost u nás slyšet za doprovodu ZSO. Soutěž zaštiťuje a jejím ředitelem je pan prof. Ivan Klánský. Soutěží se ve čtyřech kategoriích a protože věk dětí, které dokáží předvést mimořádné klavírní výkony je čím dál nižší, byla vytvořena kategorie pro nejmenší (sedmileté a mladší!). Klavírních soutěží pro děti je i v České republice hned několik. Počínaje soutěžemi základních uměleckých škol, které se konají každé tři roky. Ty patří většinou k těm prvním, kde si děti mohou vyzkoušet, co obnáší příprava na hudební klání. V soutěži Prague Junior Note jsou na mladé klavíristy kladeny již podstatně větší nároky – počínaje vyšší dolní hranicí časového limitu. Hodnotí se jak technika hry, tak práce s klavírním tónem, stylová interpretace, vkus a kultivovanost hudebního projevu. Vše ale probíhá v přátelské, téměř prázdninové, atmosféře. Děti jsou vedeny k tomu, aby ze soutěže nebyl boj na život a na smrt, ale aby se stala inspirací a povzbuzením pro jejich další práci. A když se letos nepovedlo, není konec světa, je třeba pracovat a jít dál! A to se opravdu daří! K tomu přispívá i následná diskuze s porotou. Ta „své“ děti sleduje bedlivě i několik let a opravdu se těší na jejich výkony a s radostí komentuje jejich vývoj. Kromě diplomu si děti také odnášejí psaný komentář od jednotlivých porotců. Pár výstižných slov od uznávaných umělců, co bylo dobré, co je zaujalo a na čem je třeba dál pracovat je inspirací nejen pro soutěžící, ale i pro jejich pedagogy.
Letošní ročník probíhal od 14. - 16. června 2019 v sále B. Martinů v Lichtenštejnském paláci. Klára i Jaroslav Skalkovi předvedli skvělý výkon, který porota ocenila u Jaroslava 2. místem a Kláry 3. místem. Některá forte se zdála porotě místy divoká, ale jak napsal prof. Klánský: „Je to lepší, než bezkrevné hraní!“ Zkrátka i letošní ročník Prague junior note byl skvělý, plný krásné hudby a inspirativního přátelského setkávání!

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.