saxofony

ldo 2.20Další „čtenářská dílnička“ v Městské knihovně v Mariánských Lázních se nesla v duchu společného fantazírování a snění přítomných dětí. I když v úterý 18. 2. 2020 nikde žádný sníh nebyl, shodli se všichni na tom, že co se bude tento den a v tuto chvíli odehrávat, bude „JAKO“. A tak jsme se oblékli do pleteného roláku, obuli si teplé šněrovací boty a na hlavu nasadili kouzelnou čepici s bambulí. Potom jsme si představovali mnoho krásných sněhových vloček, dováděli jsme na sněhu, kde jsme vytvářeli andílky a pomocí papírových koulí se koulovali a nakonec postavili všichni krásné veliké sněhuláky. Když jsme ze sebe setřásli sníh a oblečení pečlivě uklidili do skříní, sesedli jsme se kolem stolu a vytvářeli kouzelné obrázky. K příjemnému odpoledni posloužila kniha „Léčivé pohádky pro dětskou duši“ plná příběhů k společnému snění. Žáci LDO ZUŠ F. Chopina ML si vybrali pohádku „Sněhová vločka“ a pomohli ostatním dětem celý příběh prožívat naplno.
(příběh dětem vyprávěla Alena Hálová, vyučující LDO)

IMG 9564

V září 2019 zahájili svou pravidelnou výuku žáci nově vzniklého literárně dramatického oboru ZUŠ F. Chopina Mariánské Lázně. V prvním pololetí pracovalo v hodinách Dramatické průpravy celkem 16 žáků ve dvou skupinách. Půlroční snažení předvedli všichni ve středu 22. 1. 2020 na svém prvním společném vystoupení. Představili celkem 24 nevšedních básní autora Shel Silversteina z knihy „Jen jestli si nevymejšlíš“. Podle odezvy ze strany diváků se jim jejich vystoupení opravdu povedlo. Vystoupení předcházelo společné soustředění, které se konalo v Městské knihovně Mariánské Lázně (a to z pátku 10/1 na sobotu 11/1). Cílem bylo vzájemně se lépe poznat, připravit se na vystoupení pro rodiče (15/1) a především na vystoupení společné. Ale také pobavit se, což se podařilo. Protože nocovat v knihovně ve společnosti nejrůznějších knih, bylo určitě velké dobrodružství. Děkuji touto cestou vedení městské knihovny, že nám nevšední zážitek umožnilo. A také rodičům za zpříjemnění večera dobrůtkami – paní Haladové a panu Topičovi. S knihovnou žáci LDO pravidelně spolupracují na „Dětských čítárničkách“, jejichž cílem je představit zajímavou formou nejmenším posluchačům nové knihy. V 1. pololetí žáci zvládli tři čítárničky. A budou v nich určitě pokračovat. Nejbližší termín je 18. 2. 2020. Tak do další práce: „Zlomte vaz!“ -fotogalerie-

V úterý 19. listopadu 2019 se již podruhé sešli s dětmi v čtenářské dílně Městské knihovny v Mariánských Lázních žáci Literárně dramatického oboru ZUŠ F. Chopina, aby jim představili knihu Františka ZacharníkaP1150133 „Pohádky o princeznách“, a to ne ledajakých. Už jejich jména nám napoví, jaké asi byly: Nejedlína, Nespalína, Bojínka, Hralínka, Poztrácína, Písnička, Hodnína a Nenenka. O jedné z nich, Žalobíně, zahráli žáci z „dramaťáku“ pohádku. A jako ve správné pohádce vše dobře dopadlo a princezna se polepšila. Naše princezny si pak společně s dětmi ještě nějakou tu princeznu nakreslily a dokonce přitom i ostatním dětem zazpívaly. Strávily společně s dětmi a paní knihovnicí Lucií Pitrovou příjemnou hodinku. Potřetí se spolu setkají v prosinci s již předvánoční náladou. A myslím, že se už teď všichni těší.
(Alena Hálová, vyučující LDO)

Foto: Polepšené princezny zprava: Amelie Bervidová, Ella Haladová, Simona Kocourková, Lucie Mágrová, Mia Malúšková, Lydie Baxová a Lara Neumann

Pohádky k vánočnímu času neodmyslitelně patří. A každý, kdo si rád připomíná krásné dětské chvíle, se na nějakou pohádku během svátků určitě podíval nebo si ji přečetl. Žáci LDO ZUŠ F. Chopina MariánskéP1150214 Lázně si pro nejmenší čtenáře pravidelných čítáren v Městské knihovně ML připravili pohádek celkem devět. Pohádky to byly veršované a některé tak trochu jiné z knihy Michala Černíka „Pohádkové chvilky dětem do postýlky“. Tentokráte své pohádky předvedly žákyně nejen dětem, ale i dospělým, a to v prostorách čítárny pro dospělé. Stalo se tak v posledním setkání v roce 2019, a to 17. prosince. Po vystoupení se všechny děti odebraly do svého oddělení a tam společně poslouchaly vánočně laděnou četbu paní knihovnice, vytvářely stromečky, kreslily a zpívaly si. Bylo to příjemné rozloučení s rokem 2019. Dětské čítárničky budou pokračovat i v roce 2020. A já věřím, že žáci LDO se znovu přidají a něčím milým návštěvníky potěší. Přejeme krásné chvíle s knížkami.
(Alena Hálová, LDO ZUŠ ML)

Foto: zleva Lydie Baxová, Ella Haladová, Simona Kocourková, Mia Malúšková, Lara Neumann, Amelie Bervidová, Karolína Hodovská, Lucie Mágrová

ldo1„O myšce, která se nebála“
Pohádku s tímto názvem autora Petra Horáčka předvedli žáci Literárně dramatického oboru (LDO) ZUŠ F. Chopina v Mariánských Lázních v úterý 22. 10. 2019 v Městské knihovně ML. Bylo to jejich první veřejné vystoupení. Literárně dramatický obor byl v ZUŠ po dlouhé době znovu otevřen a jeho první ročník navštěvuje v tomto školním roce celkem 16 žáků ve věku 9 – 13 let ve dvou skupinách. Skupina mladších žáků zahájila svoji spolupráci s Městskou knihovnou ML právě touto pohádkou v rámci Dětské čítárničky, která se koná pravidelně každý měsíc. Pracovnice dětského oddělení knihovny zde představují nejmenším čtenářům zajímavé knihy a autory. Skupina pěti dívek ve složení Lydie Baxová, Amelie Bervidová, Ella Haladová, Simona Kocourková a Mia Malúšková se zhostila svého hereckého úkolu velice dobře a své první malé publikum rozhodně nezklamala. Obě strany si slíbily, že se opět za měsíc sejdou nad jinou knihou a s jiným příběhem. Jakým? To bude překvapení! Děkuji pracovnicím dětského oddělení městské knihovny za možnost podílet se na Dětské čítárničce a žákyním za příjemně strávené odpoledne. Přeji hodně elánu do dalších rolí i roliček.