Základní umělecká škola

Fryderyka Chopina Mariánské Lázně

Dixieland

Logo EU

iZUŠ

Literárně dramatický obor

Uplynulý rok v literárně dramatickém oboru

„S Andersenem po síti“

„Když to nejde na ŽIVO, tak se sejdeme alespoň po síti.“ A nápad byl tady! V pátek 9. 4. 2021 od 19:00 hodin místo do Městské knihovny ML, kde se obvykle akce „Noc s Andersenem“ koná, zamířili žáci Literárně dramatického oboru (LDO) ZUŠ F. Chopina Mariánské Lázně ke svým počítačům a odhodlaně se rozhodli se svou vyučující Alenou Hálovou strávit večer spolu a ne spolu (jako v té pohádce). Cílem byl večer věnovaný H. Ch. Andersenovi a také Jaroslavu Foglarovi a jeho Záhadě hlavolamu, od jejíhož zrození uběhlo právě letos 80 let. Tato celorepubliková aktivita se pořádá již od roku 2000 a letošní ročník byl přeložen z „covidových“ důvodů na pozdější termíny. My jsme se rozhodli, že termín dodržíme (vždy z pátku na sobotu kolem 2. 4., kdy se Andersen narodil) a NOC si pojmeme po svém. A tak se i stalo!
Kromě prezentací o Andersenovi, Foglarovi a jeho Rychlých šípech a Záhadě hlavolamu jsme řešili kvízy, tajenky, luštili křížovky, dávali si hádanky, řešili záhady logické i slovní a hráli různé hry (využívali jsme trochu nezvyklou komunikaci k pantomimickým etudám – ztvárňovali jsme věty, které jsme si posílali po telefonu). Nakonec jsme si četli pohádky, které chceme společně nahrát jako malou audioknihu. A několik jich také bylo od oslavovaného pohádkáře Andersena.
Na závěr jsme se ještě společně pokusili o tvorbu básně vypovídající o našem večeru. A potom nás již čekalo rozloučení (to už bylo něco málo po 22:30 hodině). Uteklo to – a nebylo to špatné. Ba právě naopak. Vydrželi jsme všichni! Tak snad zase někdy (možná s někým jiným) po síti! A teď už jen naše rituální odpočítávání k odpojení: deset, devět, osm, …………
(Alena Hálová, LDO ZUŠ Mariánské Lázně)

„S Andersenem po síti“
To je krása, to je zázrak!
Divil by se Andersen.
Vidíme se, slyšíme se,
z PC ale nemůžeme ven.

Čteme, píšem´, přemýšlíme
a luštíme záhady.
Přitom ležíme a jíme –
jsou to prima nápady!

Bylo by to ale lepší
viděti se na ŽIVO!
Bez roušek a opatření
jak to chceme – HOTOVO!

Hlavním tématem bylo 80. výročí Záhady hlavolamu, ale také hlavolamy celkově.

„S idolem po síti“
V době distančního vzdělávání jsme vyzkoušeli, jaké to je „nocovat“ na dálku. Jednou to bylo již v dubnu, a sice „S Andersenem po síti“. Tato forma se nám tak zalíbila, že jsme se rozhodli strávit tentokráte nějakou tu hodinku s idolem po síti. Nápad přišel od samotných žáků LDO ZUŠ Fryderyka Chopina ML. A bylo ujednáno. V pátek 21. května 2021 jsme se v 19:00 hodin sešli na svých obrazovkách a příjemné čtyři hodiny jsme strávili prezentací našich „idolů“. Na obrazovkách defilovali herci, autoři knih, oblíbení knižní hrdinové, zpěvačky, režiséři, celá filmová díla i nahrávací filmová studia. Pestrost a velmi dobrá znalost těch svých „idolů“ mě velmi překvapila a byla jsem hrdá na své aktivní a kreativní žáky. Celou aktivitu umocnila i možnost využít svých domácích pelíšků, dobrůtek a laskomin k tomu. Večer rychle utekl. A všichni zúčastnění se příjemně bavili. Tak zase někdy…!!!idol

Byla jsem při tom
Jedné z žákyň Literárně dramatického oboru (LDO) ZUŠ F. Chopina Mariánské Lázně se splnilo vysněné přání – studovat střední uměleckou školu zaměřenou na filmovou tvorbu.

Číst dál: Uplynulý rok v literárně dramatickém oboru

Léčivé pohádky pro dětskou duši

ldo 2.20Další „čtenářská dílnička“ v Městské knihovně v Mariánských Lázních se nesla v duchu společného fantazírování a snění přítomných dětí. I když v úterý 18. 2. 2020 nikde žádný sníh nebyl, shodli se všichni na tom, že co se bude tento den a v tuto chvíli odehrávat, bude „JAKO“. A tak jsme se oblékli do pleteného roláku, obuli si teplé šněrovací boty a na hlavu nasadili kouzelnou čepici s bambulí. Potom jsme si představovali mnoho krásných sněhových vloček, dováděli jsme na sněhu, kde jsme vytvářeli andílky a pomocí papírových koulí se koulovali a nakonec postavili všichni krásné veliké sněhuláky. Když jsme ze sebe setřásli sníh a oblečení pečlivě uklidili do skříní, sesedli jsme se kolem stolu a vytvářeli kouzelné obrázky. K příjemnému odpoledni posloužila kniha „Léčivé pohádky pro dětskou duši“ plná příběhů k společnému snění. Žáci LDO ZUŠ F. Chopina ML si vybrali pohádku „Sněhová vločka“ a pomohli ostatním dětem celý příběh prožívat naplno.
(příběh dětem vyprávěla Alena Hálová, vyučující LDO)