Rozmarýnek

Klávesové nástroje

Jaroslav Skalka vyhrál mezinárodní klavírní soutěž

jaroslav skalka sLetošní ročník mezinárodní klavírní soutěže „Broumovská klávesa“ proběhl ve dnech 5. - 7. května 2023 v prostorách broumovského kláštera. V sále „Dřevník“ byl soutěžícím k dispozici prvotřídní nástroj firmy Steinway & Sons a celá soutěž byla otevřena veřejnosti. Soutěž je určena klavíristům do 17 let a jejím cílem je podpořit a rozvíjet mladé talenty. První tři místa získávají finanční odměnu a vítězové pak možnost dalších koncertních vystoupení, např. se symfonickým orchestrem Karlovy Vary nebo v rámci festivalu Dvořákova Praha. V porotě každoročně zasedají naši přední představitelé klavírního umění v čele s Ivo Kahánkem (umělecký ředitel soutěže). Dalšími členy pak byli Jan Simon (ředitel festivalu Dvořákova Praha), David Mareček (ředitel České filharmonie), Milan Langer (Pražská konzervatoř), Eliška Novotná (Universita Ostrava) a zahraniční porotce Joanna Domanska (Hudební akademie Katovice). Letošní 13. ročník přivítal 40 soutěžících (z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska), kteří se utkali ve čtyřech kategoriích. Naši Základní uměleckou školu F. Chopina reprezentoval Jaroslav Skalka ze třídy Marie Skalkové, který již v minulém ročníku soutěže získal 2. místo. Směle tak vkročil do šlépějí své starší sestry Kláry Skalkové (taktéž absolventka naší ZUŠ a nyní posluchačka Pražské konzervatoře), která se v loňském roce stala absolutní vítězkou Bromovské klávesy 2022. Výkon Jaroslava Skalky porota ohodnotila vysokým bodováním. Vedle 1. místa získal i možnost vystoupení v rámci festivalu Dvořákova Praha v sezoně 2024 a 26. září 2023 vystoupí společně s ostatními vítězi na koncertě laureátů soutěže v pražském Rudolfinu. Gratulujeme!
…..A ještě malý dodatek – paní učitelka a Járova maminka Marie v jedné osobě slíbila, že v případě vítězství v soutěži společně vyšlápnou na Sněžku. Možná si neuvědomila dosah svého slibu. Šli na Sněžku…..  (foto Petr Skalka)