Rozmarýnek

Junior Dixieland

Dixieland v Austrálii - část 4

cl4S Junior Dixielandem jsme v  Brisbane měli 2 vystoupení. První v prestižním Jazz Clubu a druhé pro krajany v Československém Country Clubu. U krajanů  jsme se setkali se starými známými a navázali nová přátelství. Oba koncerty se nám velmi povedly a my jsme za odměnu mohli dále poznávat zajímavá místa.     Mimo jiné jsme navštívili kontaktní ZOO. Zde mohou návštěvníci chodit mezi volně pohybujícími se zvířaty ( ve velkém výběhu). Klokani, pštrosi, leguáni skoro čekají až se s nimi návštěvníci vyfotí nebo je případně podrbají a  dají jim dobrůtky k tomu určené, zakoupené v automatu. I další pro nás velmi exotická zvířata byla důvěřivá a velmi blízko, byť za plotem. Zážitkem byl ptakopysk v rozverné náladě, krmení vombatů a ďábla tasmánského, pokřikování kokabury a krotkých papoušků, ukázka práce ovčáckých psů, hraví dingové a koaly v akci /jinak věčně spící nebo rozvážně žvýkající/.   Udělali jsme si výlet do National Parku Noosa Heads, kde jsme našli koalu i ve volné přírodě, jak spí na stromě asi metr od země. Nevyrušilo ho ani fotografování a údivy kolemjdoucích. Jeho potravou jsou pouze listy blahovičníku (eukalyptu). Pro toto specifikum je obtížné chovat koalu v ZOO. Může si to dovolit pouze 6 ZOO v celém světě. Také toto  je důvod, proč nemůže být uměle rozmnožován a dodáván do přírody. Koala patří mezi ohrožené druhy.     Brisbane jsme si užili nejen při “lovu“suvenýrů. Navštívili jsme úžasné botanické zahrady, projeli část města lodí po řece a obdivovali nádherné večerní osvětlení.      Také jsme se zájmem navštívili stanici “létajícího doktora“ ve vnitrozemí. V Austrálii je povinností každého,  kdo bydlí dál než 80 km od lékaře, mít doma bednu (lékárnu) první pomoci. V ní jsou léky očíslovány  a na víku je schéma člověka. Při potížích nemocný zavolá vysílačkou pohotovost a nahlásí obtíže. Dostane informaci jakým způsobem si má vzít lék  např. č. 836 a podle akutnosti doktor přiletí. Austrálie je první zemí na světě, která měla mobilní síť. Ta byla vybudována pro potřeby jednotek záchranné sítě a pro výuku dětí pomocí vysílačky ze vzdálených míst.     V této zemi má každý pocit, že vše funguje, jak má. Slyšel jsem vyprávět, co se stalo před nedávnou dobou. Manželka ministerského předsedy měla v televizi benefiční pořad, na kterém sehnala mnoho peněz potřebným. Když jela z tohoto natáčení domů byla zastavena hlídkou policie. Policie měla podezření, že řidička je pod vlivem alkoholu a potřebovali si ověřit totožnost. Pozvali si k tomuto zásahu také televizi, která vše odvysílala živě. Ukázalo se, že se jedná skutečně o manželku ministerského předsedy a  je pod vlivem alkoholu. Druhý den ráno podal předseda demisi. S tak velkým přestupkem manželky by přeci nemohl být ve významné funkci!     U nás v Čechách mnoha řidičům nesvítí osvětlení poznávací značky, přestože v dnešní době u novějších aut hlásí palubní počítač všechny závady. Motorkáři, kteří dělají nejvíce přestupků, mívají ohnutou nebo přebarvenou SPZ.  Něco podobného v Austrálii nepřichází v úvahu. B.S.