Smrčková - soubor

Klávesové nástroje

Čtyři ruce zmohou více.

Dne 27. května se v sále naší školy uskutečnil koncert klavírního oddělení, jehož tématem byla komorní hra žáků, kteří studují obor hra na klavír. Mezi povinnosti klavíristů totiž od 4. ročníku patří také předmět komorní hra, či hra v souboru. ctyrrucka.jpg
Jak všichni víme, klavír je nástroj převážně sólový. Na klavír si zahrajete písničku, ale třeba i celou symfonii a přesto na pódiu bude stát jen jeden nástroj.   - fotogalerie -

Klavíristé jsou zkrátka sólisté. Nemusí a nemělo by to ale být vždy. Komorní hra - hra s partnerem patří mezi další hudební zkušenosti - v mnoha směrech přinášející především zábavu a potěšení. To věděli skladatelé již v 16. století - existují čtyřruční skladby psané pro virginal (klávesový nástroj oblíbený zejména v Anglii) a i v následující staletích byla čtyřruční hra velmi oblíbená a patřila k vyhledávané společenské zábavě. Např. syn J. S. Bacha - Christian Bach v jedné své skladbě určené pro 6 rukou doslova píše, že skladba je komponována tak, aby malíčky hráče sedícího uprostřed se lehce dotýkaly prstů po stranách sedících dam. Vedle skladeb pro potěchu také vznikala významější díla, např. Dvořákovy Slovanské tance - původně pro čtyřruční klavír, či řada koncertů pro 2 (3 i 4 klavíry) s doprovodem orchestru (Bach, Mozart).
Na úterním koncertě nezazněly jen skladby pro čtyř - či šesti ruční klavír, mladí klavíristé se také osvědčili jako doprovazeči jiného nástroje, nebo hráči malého orchestru.

Ve dvou se to lépe táhne a pocit, že na pódiu nejste sám mnohým přidá na kuráži a chuti veřejně hrát a to je jen dobře. Dík patří žákům i jejich učitelům a také všem příznivcům, kteří vytvořili příjemně letně uvolněnou atmosféru.