Kytary

Junior Dixieland

Junior Dixieland opět v Austrálii

Úvod:  S Junior Dixielandem jsme byli od 1.8. – 24.8. v Austrálii na koncertním turné (dá –li se to tak nazvat).  Za tuto dobu jsme uskutečnili 11 koncertů. Z toho 6 na Jazzovém festivalu v Dubbo, dále koncert pro Českou školu v Sydney, 2 koncerty pro krajany (Sydney a Brisbane) a 2 v jazzových klubech (Gosford a Brisbane). Všichni  (bylo nás 10 ) jsme se vrátili nadšeni přesto, že pouze 4 účastníci byli v Austrálii poprvé. Pro ostatní to byla již druhá nebo třetí návštěva této úžasné země. - fotogalerie -

část 1.

V Austrálii je skoro vše opačné nebo alespoň jiné.  Když jsme přiletěli do Sydney v srpnu, bylo roční období ZIMA v plném proudu. Největší chlad je v doběcl1 6.30 až 9.00 ráno. Nejstudenější dny celé zimy počkaly na nás. To byly ráno -2stupně C a odpoledne +22 stupňů. Kromě našich spacáků jsme měli zapůjčeny deky a další spacáky od našich krajanů – tak jsme byli skoro v  pohodě. V zimě se zde totiž běžně netopí.     Týden v Sydney jsme strávili koncerty pro české posluchače a poznáváním města.  (Sydney Opera House, Harbour Bridge, The Rocks, Bondi Beach, Chinese Garden, Botany Bay, Darling Harbour, Sydney Tower ). 1. koncert byl pro Českou školu (atmosféra skvělá, děti spontánní, výměna dárků, povídání převážně dokonalou češtinou). 2. koncert jsme hráli pro Československý klub v Sydney (neznám žádný případ, kdy by se  po rozdělení Československa rozdělil i Československý klub .) I zde vládla skvělá atmosféra, hrálo se nám dobře, diváci nás nechtěli pustit z pódia. Když bylo jasné, že jsme skončili a další přídavky již nebudou, chtěli vědět termín naší příští návštěvy. Je to pro ně jednoduchá otázka, na kterou jsem ale nedokázal odpovědět. 3. koncert se uskutečnil v malém městečku Gosford, cca 90 km severně od Sydney. Byl to pro mě největší zážitek za všechny roky, co se zabývám touto hudbou. Zde v Jazzovém klubu se jakoby zastavil čas. Každou neděli se sem sjedou lidé z okolí (v našem měřítku širokého okolí, třeba 4 hodiny cesty autem) na odpolední čaje.Zde se hraje v době 14 – 17 hod. přesně ta hudba, jakou hrajeme my. Lidé na ni většinou tančí a určitě se všichni skvěle baví . Když je jich třeba 300, tak musí roztát i ten největší morous. Náš zážitek byl ještě umocněn tím, jak se o nás postarali. Například nám zařídili ubytování v luxusním stylovém hotelu. I v tomto klubu budeme vždy vítáni.   Naše zájezdy jsou nejen pracovní, ale také poznávací. Cestou z Gosfordu jsme se zastavili v městečku The Entrance, kde každý den v 15 hodin  probíhá krmení volně žijících pelikánů. Toto představení se odehrává přímo mezi lidmi, kteří se stejně jako ptáci shromáždí na společném místě. Přihlížející musí být opatrní, nejeden dostane pohlavek křídlem od těchto ohromných ptáků. Dámy ze spolku pro pelikány házejí kusy ryb nenasytným čekatelům, kteří se předhání o každé sousto, jako kdyby to byly poslední ryby v okolí. Krmení se odehrává na soutoku řeky (s velkým množstvím lagun) a moře. Toto místo je velmi bohaté na potravu pelikánů, ale když mají možnost bašty bez námahy, proč by toho nevyužili.   B.S.

Všechny články o zájezdu Junior Dixielndu naleznete na stránce tohoto souboru zde