saxofony

Junior Dixieland

Dixieland v Austrálii část 6

cl6O polední přestávce jsme se šli  podívat k moři a museli jsme projít dvojitými vraty, zabraňujícími vstupu do civilizovaného areálu nežádoucím návštěvníkům, jako například divokým psům dingo. Všechna pikniková místa jsou v přírodě oplocená a jsou vybavena varujícími informacemi před těmito šelmami. Nesmí se krmit ani nechávat volně zbytky jídel. Dokonce ani mokré plavky nesmí být přes noc venku. Děti a osoby menší 150 cm nesmí chodit osamoceni. Největší nebezpečí hrozí od dospívajících jedinců, kteří si začínají budovat postavení ve smečce a potřebují si dokazovat svou statečnost. V noci je zákaz chození do přírody. Z těchto důvodů se smí kempovat pouze na vyhrazených  místech.    Když se Australanovi řekne název  Fraser Island, každému se vybaví tři slova: písek, panenská příroda, dingo. Proto jsme byli plni napětí, zda se nám poštěstí uvidět tohoto psa na vlastní oči. Podařilo se. Jeli jsme zrovna po pláži, když řidič začal zpomalovat a upozornil nás, že v dálce jsou dingové. V mlžném oparu na pláži se opravdu rýsovaly dvě postavy našich vysněných psů. Přiblížili jsme se k nim na vzdálenost asi 30 metrů a jeli podél nich. Pozorovali jsme jejich ladný klus a fotili jsme si je. Vrátit se z ostrova bez tohoto zážitku, cítili bychom se dost ošizeni. Na ostrově se nachází populace divokého psa dinga, čítající asi 150 jedinců. Tato skupina je jednou z posledních čistokrevných populací dinga na světě a z tohoto důvodu je jakýmkoli psům z pevniny vstup na ostrov zakázán.   Mimo jiné jsme ještě  navštívili vyvržený vrak lodi Maheno. Tato loď byla kdysi luxusním parníkem a od 1.světové války dále sloužila jako nemocniční loď. V roce 1936 plula na svou poslední cestu z Melbourne do Japonska k sešrotování. Na cestě ji překvapil cyklón a zahnal  na mělčinu. Příliv také  pomohl svou silou a tím bylo rozhodnuto o místě odpočinku této lodi. Dnes chátrající vrak přitahuje turisty, ale jeho okázalost je již minulostí.    Dalším příjemným odpočinkem bylo zastavení u největšího sladkovodního toku Eli Creek. Jedná se o potok cca 5m široký a 70cm hluboký, s křišťálovou vodou. Turisté se mohou bavit tím, že po dřevěném chodníčku vyjdou proti proudu a pak se proudem nechají unášet až ke Korálovému moři. V písčitém korytu potoka nečeká žádné nebezpečí. Je to báječný relax. Prosím včas ale zastavte a neopouštějte tento ráj. V moři kolem ostrova sedingo6 koupání nedoporučuje z důvodu častého výskytu žraloků a  žahavých medúz.    Báječný den na ostrově Fraser Island utekl jako voda v Eli Creek a tím končil i náš celý pobyt v Austrálii. Museli jsme se vrátit zpět do Sydney . Chtěli jsme ještě dokoupit suvenýry a také jsme shlédli historickou plachetnici Endeavour a vojenskou ponorku, které dnes slouží jako muzeum. Stihli jsme i návštěvu kina IMAX s největším promítacím 3D plátnem na světě (36 metrů široké, 25 metrů vysoké ). Rozměr jinými slovy - plátno je tak velké, že při promítání musíte otáčet i hlavou, aby jste mohli očima přehlédnout promítací plochu a nic vám neuniklo.     Celý náročný zájezd splnil očekávání a velmi se povedl. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám drželi palce nebo přispěli na tento náročný projekt. V první řadě vedení naší školy, dále bych chtěl poděkovat firmám: Metrostav Praha, EUTIT Stará Voda, Šimánek- měřící přístroje, EDIP, Truhlářství Heřta. Samozřejmě děkuji také rodičům žáků. B.S.