
Před 100 lety se narodil pan Emil Vlk, dlouholetý ředitel hudební školy, pedagog, pianista. Jeho životní osudy jsou s mariánskolázeňskou hudební školou spojeny již od roku 1945, kdy se stal členem 1. poválečného pedagogického sboru. O rok později odešel do Prahy, aby zde dokončil svá studia, a po absolvování vojenské služby se roku 1949 opět vrátil do Mariánských Lázní, kde vedl klavírní třídu. Jeho absolventi, ať již jako profesionálové či amatéři, se v hudebním životě uplatňují dodnes. E. Vlk sám vystupoval veřejně, jako sólový pianista i jako komorní hráč. Ve školním roce 1958/59 byl jmenován prozatímním ředitelem a po úspěšném konkurzu toto místo obsadil nastálo. Mariánskolázeňskou hudební školu vedl plné čtvrtstoletí, až do roku 1983. Na zasloužený odpočinek však odešel až o 9 let později. Osvědčil se jako výborný organizátor. Pod jeho vedením úroveň školy rychle stoupla a rozšířila se i paleta vyučovaných oborů a školních aktivit. E. Vlk stál u zrodu většiny velkých souborů a orchestrů, které ZUŠ i naše město reprezentují dodnes. Byl členem výboru Společnosti F. Chopina, spoluzakládal klavírní soutěž F. Chopina a jako tajemník se po mnoho let staral o její vysokou úroveň. Velkou měrou se také zasloužil o to, že od roku 1978 nese mariánskolázeňská hudební škola
Chopinovo jméno.
17. a 31. května se v hudebním sále školy konaly hudební podvečery. Květen bývá tradičně nabitý velkým množstvím akcí. Ale hudební podvečery do života naší školy neodmyslitelně patří a s radostí využíváme náš hudební sál, který je pro tyto koncerty ideální. Účinkující žáci i učitelé na těchto koncertech poprvé využívali zcela nové klavírní křídlo Petrof Breeze. Posluchači mohli na koncertě slyšet řadu hudebních nástrojů i komorní soubory jak dechové, tak smyčcové. -fotogalerie-
V úterý 23. května se v Městském divadle konala další z již tradičních akcí pořádaných naší školou. Hudebníci, tanečníci a žáci literárně dramatického oddělení vystupovali v programu s názvem "Děti dětem". V tomto programu se vždy uplatní vynikající sólisté a soubory. Program je propojený příběhem, jehož autorkou je již tradičně učitelka LDO paní Alena Hálová. Ta také se žáky dramatického oboru realizaci "průvodního příběhu" připravuje. Vystoupení se konalo celkem třikrát. Dopolední představení byla věnována dětem z mariánskolázeňských škol. Odpoledne se na představení mohla přijít podívat veřejnost a rodiče. -fotogalerie- Z představení byl také pořízen kompletní záznam.
V neděli 14. května patřila kolonáda žákům a učitelům naší školy. V deset hodin dopoledne u hotelu Bohemia zahájil program DOM s mažoretkami. Po několika skladbách se soubor vydal v průvodu vedeném mažoretkami na kolonádu, kde vystoupení pokračovalo koncertem. V celodenním programu odpoledne pokračovaly další soubory- Rozmarýnek, flétnový soubor, akordeonový soubor, smyčccový soubor a jazzové soubory EJO a NBS. Odpoledne se k hudebníkům přidali výtvarníci. Na kolonádě uspořádaly učitelky výtvarného oboru výtvarnou dílnu. Důležitou roli na této významné akci hraje vždy počasí. Bylo sice chladněji, ale déšť spíš jen hrozil. A tak si sváteční, i když velmi pracovní den, mohli kromě návštěvníků užít i účinkující. - fotogalerie -
V pondělí 19. června v 18 hodin se v sále naší školy koná koncert "Piana do škol". Jedná se o poděkování sponzorům, při kterém vám představíme nový klavír Petrof. Tento nástroj škola získala díky nadaci Karla Komárka a díky štědré podpoře sponzorů. Vzhledem k omezené kapacitě sálu je třeba vstupenky objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .
Těšíme se na setkání s Vámi!
Ve dnech 19. - 22. června proběhnou talentové zkoušky do hudebního oboru ZUŠ Fryderyka Chopina. K talentové zkoušce mohou přijít děti, které do 1. 9. dovrší 5 let věku a starší. Pokud si nejste jisti, který obor by byl pro vaše dítě vhodný, rádi vám poradíme. Pětileté a šestileté děti začínají v přípravce, první roky v umělecké škole jsou věnovány právě výběru vhodného nástroje . Na našich stránkách se můžete na seznámit s naší tvorbou, na titulní straně je odkaz na záznamy našich koncertů a vystoupení na YouTube.
V tomto týdnu proběhnou také talentové zkoušky do tanečního a literárně dramatického oboru.
Letošní ročník mezinárodní klavírní soutěže „Broumovská klávesa“ proběhl ve dnech 5. - 7. května 2023 v prostorách broumovského kláštera. V sále „Dřevník“ byl soutěžícím k dispozici prvotřídní nástroj firmy Steinway & Sons a celá soutěž byla otevřena veřejnosti. Soutěž je určena klavíristům do 17 let a jejím cílem je podpořit a rozvíjet mladé talenty. První tři místa získávají finanční odměnu a vítězové pak možnost dalších koncertních vystoupení, např. se symfonickým orchestrem Karlovy Vary nebo v rámci festivalu Dvořákova Praha. V porotě každoročně zasedají naši přední představitelé klavírního umění v čele s Ivo Kahánkem (umělecký ředitel soutěže). Dalšími členy pak byli Jan Simon (ředitel festivalu Dvořákova Praha), David Mareček (ředitel České filharmonie), Milan Langer (Pražská konzervatoř), Eliška Novotná (Universita Ostrava) a zahraniční porotce Joanna Domanska (Hudební akademie Katovice). Letošní 13. ročník přivítal 40 soutěžících (z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska), kteří se utkali ve čtyřech kategoriích. Naši Základní uměleckou školu F. Chopina reprezentoval Jaroslav Skalka ze třídy Marie Skalkové, který již v minulém ročníku soutěže získal 2. místo. Směle tak vkročil do šlépějí své starší sestry Kláry Skalkové (taktéž absolventka naší ZUŠ a nyní posluchačka Pražské konzervatoře), která se v loňském roce stala absolutní vítězkou Bromovské klávesy 2022. Výkon Jaroslava Skalky porota ohodnotila vysokým bodováním. Vedle 1. místa získal i možnost vystoupení v rámci festivalu Dvořákova Praha v sezoně 2024 a 26. září 2023 vystoupí společně s ostatními vítězi na koncertě laureátů soutěže v pražském Rudolfinu. Gratulujeme!
…..A ještě malý dodatek – paní učitelka a Járova maminka Marie v jedné osobě slíbila, že v případě vítězství v soutěži společně vyšlápnou na Sněžku. Možná si neuvědomila dosah svého slibu. Šli na Sněžku….. (foto Petr Skalka)
Jednou za tři roky probíhá soutěž žáků základních uměleckých škol, kteří se věnují hře v souborech. Letos se jednalo o soutěž dechových souborů. V krajské soutěži, která se konala v Chebu, s přehledem zvítězilo saxofonové kvarteto Easy Going. Soubor se stal dokonce absolutním vítězem soutěže s nejvyšším bodovým ziskem napříč kategoriemi. Čtveřice saxofonistů tak získala možnost zúčastnit se národního finále, které se konalo 21. dubna 2023 v Liberci. Karolína Šperlová, Viktorie Smutná, Patrik Sýs a Tomáš Pospíšil svoji příležitost v Liberci dokonale využili. Získali druhou cenu. Když si uvědomíme, že do Liberce se sjeli nejlepší soubory z celé republiky a rozhodují často desetinky bodů, je jasné, že se jedná o velký úspěch. V komorní hře hudebník musí prokázat individuální kvalitu, ale hlavně schopnost spolupracovat. I proto si zaslouží gratulaci jejich učitel Tomáš Stich, který je ke skvělému úspěchu přivedl. Gratulujeme !