Kytary

Pozounista Sebastian Cretan ze ZUŠ ML se stal vítězem mezinárodní soutěže.

Mezinárodní hudební soutěž PRO BOHEMIA, kterou pořádá ostravská konzervatoř, se ve dnech 7.- 10.4. 2022 konala již podvacáté. Původně byla tatoSebastian Cretan s soutěž pouze klavírní, postupně přibyly další nástrojové obory, které se pravidelně střídají. Letos se soutěžilo ještě v žesťových nástrojích a zpěvu. Účastníci ze zahraničí (zejména z Polska a Slovenska) jsou na této soutěži pravidelnými hosty.
Pozounista Sebastian Cretan ze třídy Slavomíra Országha poměřil své umění s dalšími - většinou polskými - soupeři. V 1. kategorii (do 12 let věku) se malých pozounistů sešlo patnáct! Mezinárodní česko-polská porota neměla vůbec jednoduchou práci: v Polsku má hra na tento nástroj velkou oblibu a tradici. Bezchybná hra, navíc z dvou třetin zpaměti, vynesla Sebastianovi nečekané, ale zcela zasloužené 1. místo a titul laureáta! Je to v tomto roce již druhý významný úspěch, Sebastian se stal absolutním vítězem krajské soutěže hráčů na žesťové dechové nástroje 25.3.22 v Sokolově, kde získal absolutně nejvyšší bodové hodnocení z 61 účastníků soutěže.
Je třeba dodat, že Sebastian Cretan soutěžil i v dalších oborech - ve hře na klavír a ve zpěvu (klavír studuje v Aši u Olgy Fernandez, na této škole jako učitelka působí jeho matka a na soutěž ve zpěvu se připravoval u svého otce). Celkový výsledek na soutěži je obdivuhodný – na klavír také první cena a ve zpěvu druhá cena. Gratulujeme !!!