MullerovaČeská klavírní moderna dětem je hudební festival se zaměřením na soudobou klavírní hudbu věnovanou dětem a komponovanou po roce 1945. Festival probíhá tradičně formou dopoledních a odpoledních 3-4 koncertů, kde vystoupí povětšinou žáci základních uměleckých škol z celé republiky. Nápad umožnit setkávání nejmladší klavírní generaci byl nápadem klavíristky a pedagožky paní Evy Doušové. Cílem festivalové přehlídky je podpořit mladé klavíristy v interpretaci moderní hudby a umožnit jim se setkat v krásném a důstojném prostředí bývalého kostela sv. Vavřince na Malé Straně v Praze, kde je jim k dispozici vynikající nástroj Steinway&sons. Letošní, již 8. ročník, proběhl o víkendu 27. - 28. ledna 2024 a zazněla oblíbená díla Bohuslava Martinů, Klementa Slavického, Milana Dvořáka, Luboše Sluky, ale i skladby současných (a povětšinou i přítomných) skladatelů a skladatelek (!). Letošního ročníku se zúčastnila i naše Základní umělecká škola F. Chopina a to prostřednictvím vystoupení Adriany Müllerové (8 let), žákyně paní uč. Marie Skalkové. Adriana doslova otevřela festival 27. ledna, kde vystoupila jako první a jedna z nejmladších klavíristů. Přednesla díla Eduarda Douši, Petra Ebena a Klementa Slavického. Součástí festivalu jsou také polední semináře. Letos to byla „masterclass“ (tj. veřejná lekce klavíru) pod vedením klavíristky doc. Elišky Novotné, kterého se mohla zúčastnit i Adrianka. Celý festival se nesl ve velmi přátelské a nesoutěžní atmosféře, která byla přínosem a inspirací pro všechny – klavírní pedagogy, jejich žáky a nakonec i pro jejich rodiče, kteří s hrdostí a často i dojetím sledovali vystoupení svých dětí.